ÇİN KÜLTÜRÜ

WeChat Nedir? Bir Mesajlaşma Uygulamasından Daha Fazlası

WeChat Nedir? Çince 微信-weixin yani kısa mesaj anlamına geliyor. WeChat; günlük 1 milyardan fazla kullanıcısı olan  Çin’de köklü bir ticaret firması olan Tencent tarafından 2010 yılında piyasa sürülen süper bir uygulama. WeChat’in süper bir uygulama olarak adlandırılmasının sebebi whatsapp gibi sadece mesajlaşma aracı olarak kullanılmaması. We Chat mesajlaşmadan tutun da eve yemek sipariş vermeye kadar yapabileceğiniz birçok özelliği içerisinde barındırıyor. 

WeChat Özellikleri Neler?

wechat özellikleri

WeChat, akıllı bir telefonda yapabileceğiniz bütün her şeyi tek bir çatı altında toplayan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Müzik dinleme, gazete veya dergi okuma, kendi blogunuzu oluşturma, online alışveriş, WeChat Pay ile ödeme işlemleri, sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi paylaşımlar yapma, taksi çağırma gibi birçok şey sadece Wechatle yapılabiliyor. Uygulama birçok özelliği ile sadece kullanıcılara kolaylık sağlamıyor aynı zamanda işletmelere de yeni iş fırsatları ve müşterileri ile kolay bir iletişim ağı kurma fırsatı da sağlıyor.

Mesajlaşma

Wechat’in en basit ve en çok kullanılan özelliklerinden birisi mesajlaşma oluyor. Kullanıcılar ekledikleri kişiler ile mesajlaşabiliyor ve gruplara katılabiliyor. Kullanıcılar kişi eklemek için telefon numaralarını paylaşmak zorunda değil. Telefon numaralarına ek olarak QR kodu ve WeChat id kullanarak kişi ekleyebiliyor. Kullanıcılar ekledikleri kişilerin kartvizine ek notlar düşerek bir hatırlatma aracı olarakta kullanılabiliyor. Uygulamanın mesajlaşma özelliğini Whatsapp’tan ayıran başka bir özellik ise mesajlaşma içerisinde “sözlük” olması. Bu özellik ile size gelen herhangi bir dildeki mesajı kendi dilinize çevirebilirsiniz.Bu özellikle Çince öğrenmek isteyenler için muhteşem bir fırsat. Bir başka özellik ise rehberinizdeki kişilere aile, arkadaşlar, iş arkadaşları gibi etiketler verilebilir ve rehberinizdeki kişileri sınıflandırabilirsiniz. Mesajlaşmanın dışında görüntülü ve sesli arama gibi özellikler de uygulama içerisinde kullanıcılara sunuluyor. 

wechat mesajlaşma moments

Moments

Çin’de Facebook, İnstagram gibi sosyal medya servislerine erişim sağlanılamıyor. Bu sebeple Çin’de de QQ(Tencent Firmasının bir diğer uygulaması), Weibo, Tik tok gibi sosyal medya uygulamaları kullanılıyor. İnsanlar Wechat üzerinden Twitter’da olduğu gibi düşüncelerini, İnstagramda olduğu gibi resimlerini ve dinledikleri müzikleri paylaşabiliyor. Kullanıcıların hesaplarında kayıtlı olan kişiler bu gönderileri beğenebiliyor veya yorum yapabiliyor. Diğer sosyal medya uygulamalarından farkı; paylaşımlara yapılan yorumları ve beğenileri sadece kullanıcıların ortak arkadaşları tarafından görülebilir olması. Mesela Wechat’te Esra, Burak, Kadir ortak arkadaş, Merve ise sadece Esra’nın arkadaşı. Esra’nın yaptığı bir paylaşımda Merve’nin yapacağı bir yorumu ve beğeniyi sadece Esra görebiliyor ve yanıt verebiliyor, Burak ve Kadir göremiyor bunun tam tersi de geçerli oluyor. Kullanıcılar Moments’teki paylaşımlarının kimlerin görebileceğini ya da kaç günlük veya aylık süreyle görülebileceğini ayarlayabiliyor.

Mini Uygulamalar

we chat mini programlar

Oyun, müzik dinleme, online alışveriş, taksi çağırma gibi birçok uygulamaya WeChatle hızlıca erişim sağlanabiliyor. Google Play yada Apple mağaza Mini uygulamalara benzetilebilir. Çin’de neredeyse tüm firmalar kullanıcılara daha hızlı erişebilmek için Mini uygulamalarda yerini alıyor. Çin’de WeChat’i vazgeçilmez yapan özelliklerinden bir tanesi Mini uygulamalar oluyor.

WeChat Pay

wechat Pay

Çin’de neredeyse artık kimse nakit para taşımıyor. Tüm ödemelerini cep telefonlarından yapıyorlar. Çin’de telefondan ödemeler WeChat Pay ve en büyük rakibi olan Alibaba kurucusu Jack Ma’nın kurduğu AliPay ile yapılıyor. Kullanıcılar banka hesaplarını WeChatPay’e bağlıyor ve böylece bütün ödemelerini havale, eft işlemlerini uygulama üzerinden yapabiliyor. Kullanıcılar QR kodu oluşturarak ödeme işlemi açabiliyor ya da QR kodunu taratarak ödemesini yapabiliyor. Kullanıcılar mesajlaşma yolu ile de para transferi yapabiliyor. Bu da Çin kültürü içerisindeki bir geleneğe yeni bir boyut kazandırıyor. Çin yıl içerisinde birçok festival kutluyor. Bu festivallerde büyükler küçüklere, patronlar çalışanlarına  kırmızı zarf içerisinde para veriyor. Günümüzde Çin’de bu gelenek bu uygulama üzerinden kırmızı zarf gönderilerek sürdürülüyor. WeChat Pay hem kullanıcılara hem firmalara büyük kolaylıklar sağlarken Çin ekonomisine de büyük katkılarda bulunmuş oluyor.

WeChat Mağaza

wechat mağaza

Kullanıcılar online mağazalara WeChat mağazalar üzerinden ulaşabiliyor. Mağaza kullanıcıların N11, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi internet mağazalarına uygulama üzerinden giriş yapıp WeChat Pay ile kolayca ödemeler yapabiliyor.

WeChat Resmi Hesabı

WeChat resmi hesabı bir blog ya da uygulama içinde bir web sitesi gibi düşünülebilir. Resmi hesapta kullanıcılar takipçilere sahip olabiliyor, onlara otomatik mesajlar gönderebiliyor. Paylaştıkları yazıları veya resimleri takipçiler ile paylaşabiliyor. Diğer sosyal medya hesaplarındaki resmi hesaplar gibi bir başvuru onay süreci sonunda WeChat resmi hesabı edinilebiliyor.

Salla ve Yakınımdaki Kişiler

we chat salla

Salla özelliği ile telefonunuzu sallayarak sizinle aynı anda sallayan diğer kullanıcılar ile eşleşip mesajlaşmanıza ve yeni arkadaşlar edinmenize imkan sağlıyor.

Yakınımdaki kişiler özelliği de bu özelliği kullanan çevrenizdeki kişilere istek mesaji göndermenizi sağlıyor.

Scan(Tara)

Çin’de afişlerde, reklam panolarında, kitaplarda, ödemelerde neredeyse her yerde QR kodları bulunuyor. Kullanıcılar QR kodları Scan(Tara) ile tarayarak gördükleri reklamlar, afişler hakkında daha fazla bilgi edinebiliyor.

Kullanıcılar Scan ile bir beğendikleri bir eşyayı tarayıp, eşyanın satıldığı mağazaları bulabiliyor ve bu eşyaları satın alabiliyor. Çin’de bu özellik oldukça seviliyor ve kullanılıyor.

Scan’in bir diğer özelliği ise metinleri tarayıp onları istediğiniz dile çevirebilmesi.

WeChat Web

Whatsapp Web gibi Wechat Web de Google chrome ya da başka bir tarayıcı üzerinden kullanılabiliyor. Wechat web sayfasına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

WeChat İndir

Smart telefonlarınıza ve masaüstü bilgisayarlarınıza uygulamayı WeChat indir ile indirebilirsiniz. WeChat indir resmi uygulamasına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!