ÇİN KÜLTÜRÜ

Terracotta Askerleri (Toprak Askerler): Yer Altında Bir Ordu

Terracotta askerleri (Toprak askerler); Çin tarihi içerisinde çok önemli bir yere sahip olan ve zalimliği ile tanınan Qin Shi Huang’ın mezarı çevresinde bulunan kilden yapılmış heykellere verilen isim. Çincesi 兵马俑 (bīngmǎyǒng) olan Terracotta Çin askerleri, 1974 yılında tarlasını süren bir çiftçi tarafından kuyu kazarken tesadüfen bulunuyor. Daha sonra yapılan arkeolojik çalışmalar yer altında çok büyük bir ordu olduğunu ortaya çıkarıyor. Bir iddiaya göre Çin’deki Terracotta askerleri ilk olarak 1920 yılında yine bir çiftçi tarafından bulunuyor. Ancak çiftçi askerlerden korktuğu için kalıntıları tekrar gömüyor.

Peki Terracotta ordusu neden bu isimle anılıyor? Terracotta ne demek? Bu sorunun cevabı askerlerin yapıldığı maddede gizli. Heykeller kızıl/kahverengi renkli killerin pişirilmesi ile yapıldığı için yer altı ordusuna bu isim veriliyor. 

Terracotta Askerleri Efsanesi

terracotta

Peki, bu askerler neden yapılmış? Bu ordunun amacı nedir? Sorularımızın cevapları için sizlerle bir Terra cotta askerleri efsanesi paylaşıyoruz. Efsaneye göre ölmekten çok korkan imparator Qin Shi Huang ölümsüzlük arayışı içerisine giriyor. Ancak bir yandan da ölüme çare bulamama ihtimaline karşı öldükten sonra da kendisini koruyacak ve kendisine hizmet edecek askerler olmasını istiyor. Bu nedenle kendisi öldükten sonra ordusunun ve hizmetkarlarının da kendisiyle birlikte gömülmesini istiyor. Dönemin akıllı nazırlarından Li Si, hem kendilerinin hem de binlerce askerin diri diri gömülmesinden korkuyor. Bu durumdan kurtulmak için imparatora ordusunun birebir aynısını topraktan yapmayı ve onları kendisiyle birlikte gömmeyi teklif ediyor. Uzun uğraşlar sonucu Qin Shi Huangdi bu teklifi kabul ediyor ve böylece Li Si hem kendisinin hem de Qing Hanedanlığı ordusunun canını kurtarmış oluyor. 

Efsaneye göre Terracotta askerleri bu şekilde ortaya çıkıyor. Shi Huang’ın ölüm korkusu ve zalimliği, Terracota savaşçılarının tamamının birbirinden farklı olması ve o dönem Qin Hanedanlığı ordusunda bulunan bütün etnik grupları gösteren heykeller bulunması bu hikayenin doğru olma ihtimalini artırıyor.

Terracotta Ordusu Ne Kadar Büyük?

Terracotta askerlerinin yapımı yaklaşık 40 yıl sürüyor. Bu heykellerin inşasında 700 bin civarı asker çalıştığı düşünülüyor.  Askerlerin bulunduğu Qin Shi Huang’ın mezarı yaklaşık 350 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Mezar alanında yer alan Terakota ordusu içerisinde 8000 asker bulunuyor. Bu askerlerin her birisinin yüzleri birbirinden farklı. Boyları ise 183 – 195 cm arasında değişiklik gösteriyor. Ayrıca mezar alanı içerisinde 130 savaş arabası,  bu arabaları çeken 520 at ve 150 adet süvari heykeli bulunuyor.

Kazılar sonucunda birçok farklı silah da bulunuyor. O dönem kullanılan kılıç, hançer, savaş baltası, mızrak, kalkan ve pala gibi silahların bronzdan yapılmış kopyalarının parçaları ortaya çıkarılıyor. Yaklaşık 2000 yıldır toprak altında olan bu kültür hazinesinin içerisinde daha çok silah bulunduğu ancak zamana yenik düşerek çürüdüğü tahmin ediliyor.

Terra Cotta Müzesi

terracotta askerleri

Terracotta müzesi, toprak askerlerin bulunduğu yer olan Çin’in Xi’an şehrinde yer alıyor ve dört odadan oluşuyor. Birinci odada askerler ve süvariler, ikinci odada askerler ve silahlar, üçüncü odada yüksek rütbeli olduğu tahmin edilen askerler ve gösteri odasında ise atlarıyla birlikte bronz at arabaları yer alıyor. Ziyaretçilere gösterilen ve fotoğrafları çekilen Terracotta askerleri sadece birinci odada bulunan askerler. Birinci odada yaklaşık olarak 2000 asker yer alıyor. Yukarıdaki resimde Terracotta ordusunda yer alan asker, rütbeli, süvari ve bronzdan yapılmış olan savaş arabalarının örneklerini görebilirsiniz.

Terracotta Çin kültürü içerisinde yer alan çok değerli bir miras. Bu miras manevi açıdan olduğu kadar ülkeye kazandırdığı turistler sayesinde maddi açıdan da oldukça değerli. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilen Terracotta 20. yüzyılın en büyük arkeolojik kazısı olarak değerlendiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!