ÇİN EKONOMİSİ

Taobao Nedir? Dünyanın En Büyük Alışveriş Sitesi

Taobao; Çin’de hizmet veren ve dünyanın en çok ziyaret edilen 7. sitesi olma ünvanını taşıyan bir e-ticaret sitesi. Çincesi 淘宝网 (Táobǎo wǎng) ve Türkçe’ye “hazine aramak” olarak çevrilebilir. Taobao bir Alibaba group kuruluşu ve dünyanın fabrikası olarak adlandırılan Çin’de üretilen ürünlerin Çin iç pazarındaki müşterilerle buluşmasını sağlıyor. Fiyatların uygun olması, hızlı kargo imkanı, ürün çeşitliliği ve kaliteli ürünlere ulaşabilme Taobao’nun sahip olduğu özelliklerden bazıları. Platform 2003 yılından bu yana hizmet veriyor.

Taobao Alışveriş Sitesi Nasıl İşliyor?

taobao

Taobao yaklaşık olarak ayda 600 milyon aktif kullanıcıya sahip ve Çin’deki e-ticaret alışverilerinin %60’ı bu platform üzerinden gerçekleşiyor. 

Taobao üzerinde kişiler ya da şirketler sanal mağazalar açarak ürünlerini satışa çıkarıyor. Ürünlerin büyük çoğunluğu sabit fiyatlardan satılıyor ancak nadiren de olsa açık artırma ile satılan ürünlere rastlamak mümkün. Site genel anlamda standart bir e-ticaret sitesi formunda. Müşteri yorumları, yıldız değerlendirmeleri ve ürün açıklamaları kullanıcıları yönlendirmede yardımcı oluyor.

Taobao ile alışveriş yaparken kullanıcı Taoboa üzerinden satın almak istediği ürünü arıyor ve canlı chat sistemi olan Ali Wang Wang üzerinden satıcıya soru sorabiliyor. Seçtiği ürünü alacağı zaman çoğunlukla Alipay üzerinden ödeme yapıyor. Ödeme alındığına dair bilgi satıcıya iletiliyor ve satıcı ürünü kargoluyor. Bu süre zarfında para satıcıya iletilmeden Taobao bünyesinde tutuluyor. Ürün müşteriye ulaştıktan sonra kısa bir onay süresi bulunuyor. Onayın ardından para satıcı hesabına aktarılıyor.  

Taobao Özellikleri

aliwangwang alipay

Taobao’nun bu kadar çok kullanıcıya sahip olması ve dünyanın en çok kullanılan e-ticaret sitesi (Evet, Amazon.com’dan da fazla!) olması tabii ki tesadüf değil. Taobao.com’un özelliklerine bakacak olursak;

Express Kargo

Taobao müşterilere kargolarını kısa süreler içerisinde ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca uygulama üzerinden kargonuzun nerede olduğunu harita üzerinden görme imkanı tanıyor.

Remarketing

Taobao kullanıcıların daha önce bakmış olduğu ürünleri algoritmasına kaydederek daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ve remarketing ile satışları artırmak için web sitesine girdiğinizde size daha önce site üzerinde baktığınız ürünleri gösteriyor.

Alipay

Alipay; Alibaba Group bünyesinde kurulmuş olan bir e-cüzdan olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar Alipay uygulamasına kredi/banka kartlarını kaydediyor ve bu sayede güvenli ve kolay bir şekilde ödemelerini gerçekleştiriyor. Özellikle QR code ile ödeme imkanı kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. 

AliWangWang

Taobao alışveriş sitesinin bir diğer özelliği de Ali wang wang ismi verilen anlık mesajlaşma uygulamasının kullanılması. Bu sayede alıcılar satıcılar ile doğrudan iletişime geçip ürün hakkında soru sorabiliyor ve hızlı geri dönüşler alabiliyor. Ali wang wang üzerinden pazarlık yapmak ve ürünleri daha ucuza almak de sıkça tercih edilen bir yöntem.

Canlı Yayın

Satıcılar site ya da uygulama üzerinden canlı yayın yaparak ürünlerin tanıtımını ve reklamını yapabiliyorlar. Burada influencer olarak adlandırdığımız kişilerden de yardım alarak ürün pazarlamasında etkili yolları kullanıyorlar. 

Anlık Bildirimler

Taobao’nun bir diğer özelliği ise kullanıcıların ilgili olduğu ürünlerle ilgili anlık bildirimler göndermesi. İlgilendiğiniz ürün hakkında indirim, kampanya bilgileri gibi haberleri ve siparişinize ilişkin gerçekleşen değişiklikleri bildirimler ile size haber veriyor. Anlık bildirimlerin kişiselleştirilmiş olması kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılaması açısından büyük önem arz ediyor. 

Türkiye’den Alışveriş Yapabilir miyim? (Taobaofocus)

taobaofocus

Taobao yukarıda bahsettiğimiz gibi Çin iç pazarına yönelik bir e-ticaret sitesi. Bu nedenle yurt dışından doğrudan alışveriş yapamıyoruz. Bu nedenle alışveriş için taobaofocus gibi aracı şirketler kullanılabilir. Bu şirketlerin genel çalışma mantığı şu şekilde;

  • Taobaofocus ya da farklı bir aracı firmanın internet sitesi üzerinden kayıt yapıyorsunuz.
  • Satın almak istediğiniz ürünün linkini kopyalayarak aracı firmanın sistemine ürünü kaydediyorsunuz.
  • Firma size bir toplam ücret çıkarıyor.
  • İlk ödemeyi yapıyor ve ürünün anlaştığınız firmanın deposuna gelmesini bekliyorsunuz. 
  • Ürünler depoya ulaşınca firma size ürün fotoğraflarını çekerek gönderiyor ve ikinci ödemeyi talep ediyor.
  • Daha sonra ürününüz kargolanarak elinize ulaşıyor.

Şu anda maalesef Taobao Türkçe sitesi bulunmuyor ancak Google çeviri yardımı ile ürün arayabilirsiniz.

Taobao İngilizce kullanmak için yine aracı firmaların kurmuş olduğu web sitelerinden ya da Google translate eklentisinden yardım alabilirsiniz ya da Taobao’ya alternatif olarak Banggood, Aliexpress gibi Çin’den alışveriş yapmaya imkan veren platformları tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!