ÇİNCE

Kendi Kendine Çince Öğrenmek Mümkün Mü?

Çince son yıllarda en popüler dillerden bir tanesi. Haliyle çince öğrenmek isteyenlerin sayısı günden güne artıyor. Çince eğitimi almak için yeterince zamanı ya da maddi imkanı olmayanlar ise kendi kendine Çince öğrenmek mümkün mü sorusunun cevabını arıyor. Bu soruya cevabımız kısmen evet. Çünkü Çince gerçekten zor bir dil ve tamamen öğrenmesi kolay değil. Ancak gözünüz de korkmasın. Çince öğrenme süreci zor olduğu kadar keyifli de. Eğer henüz okumadıysanız bu konuyu detaylı olarak işlediğimiz Çince Öğrenmek Hakkında Her Şey! başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kendi Kendine Çince Öğrenmek İçin Yapılması Gerekenler

Kendi kendine Çince öğrenmek için öncelikle düzenli ve sistemli çalışmak gerekiyor. Bunun için de bir çalışma planı oluşturulmalı. Peki, bu çalışma planı nasıl olmalı? Nereden başlamalı? Bu sorulara maddeler halinde bakacak olursak;

  • Kendi kendine Çince öğrenmek için Çince’nin okuma, dinleme, konuşma ve yazma alanlarının tamamını kapsayan bir çalışma programı hazırlamak gerekiyor. 
  • İlk adım olarak Çince’nin nasıl bir dil olduğu, temelleri araştırılmalı ve pinyin sistemi, tonlar gibi konular öğrenilmeli. Bu konuda bilgi almak için Çince Hakkında Merak Edilenler yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Okuma için öncelikle pinyin sistemi öğrenilmeli, daha sonra ise basit metinlerden başlayarak Hanzi ezberlenmeli. Çin alfabesi latin alfabesi gibi olmadığı için her Çince karakterin okunuşunu ve anlamı bilmenin tek yolu ezberlemek. Bu nedenle gördüğünüz metinleri okuyabilmek için Hanziları daha önceden ezberlemiş olmanız gerekiyor.
  • Dinleme için de öncelikle pinyin sistemini ve Çince tonları öğrenmeniz şart. Tonları ve pinyin sistemini öğrendikten sonra İnternet üzerinde kısa bir araştırma yaparak Çince şarkı ve dizi/film/podcastler bulabilirsiniz. Çince dinlemenizi geliştirmek için yabancılara Çince öğretmek üzere hazırlanmış bir kitap ve dinleme bölümlerinin ses kayıtlarını ya da HSK sınavı için hazırlanmış dinlemeleri kullanabilirsiniz.
  • Yazma için öncelikle karakterleri yazarken kullanılan hamle sırasını öğrenmeniz gerekiyor. Her karakter için hamle sıralarını ezberlemek zor gibi görünebilir. Ancak bu durum gözünüzü korkutmasın. Bir süre sonra hamle sırası mantığını öğreniyor ve çoğu Hanzi’nın nasıl yazılacağını sözlüğe bakmadan tahmin edebiliyorsunuz. Ayrıca Çince karakterlerin yazılışını öğrenmek için aşağıda bahsettiğimiz telefon uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu arada unutmamanız gereken bir diğer nokta karakterleri ezberleyebilmek için defalarca kez yazmanız ve düzenli olarak tekrar etmeniz gerekiyor.  
  • Konuşma için ise çevrenizde bir Çinli bulma imkanınız yoksa (turistik yerler harici bulmanız çok zor) telefonunuza dil değişim uygulamaları indirerek oradan Çinlilerle iletişim kurabilirsiniz. Kendi kendine Çince öğrenmek için uygulama üzerinden sesli ya da görüntülü konuşarak konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için ideal olan bir telefon uygulamasını yine sonraki bölümde tanıtıyoruz. Ayrıca film/dizi izlemek de Çince konuşmanıza yardımcı olacaktır.

Kendi Kendine Çince Öğrenmek İsteyenler İçin Web Sitesi ve Instagram Sayfası Önerileri 

kendi kendi çince öğrenmek yardımcı web siteleri

Bu bölümde evde Çince öğrenmek isteyenlere faydalı olacak birkaç web sitesini ve instagram hesabını tanıtıyoruz. 

Çince şarkılara ulaşmak için Youtube’u kullanabilirsiniz. Özellikle ekranda şarkı sözlerinin paylaşıldığı videolar çok faydalı oluyor. Dilerseniz bu tarz videoları ve Çince kelimeleri paylaşarak kendi kendine Çince öğrenmek isteyenlere katkı sağladığımız instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Kelime öğrenmek için Çince kalıpları ve kelimeleri Türkçe olarak anlatan liilecince sayfasını takip edebilirsiniz. Kanal sahibi Çinli olduğu için verdiği bilgiler oldukça faydalı. Ayrıca HSK kelimeleri paylaşan BucetiGroup ve Çince Kulübü sayfalarını da takip edebilirsiniz. 

Evde Çince öğrenmek için Çince diziler izleyebilirsiniz. Netflix ve diğer platformlar üzerinde birçok dizi mevcut. Buralarda bulunan Türkçe alt yazılı diziler oldukça faydalı. 

Kendi kendine Çince öğrenmek için hikaye okumak da oldukça yararlı oluyor. Kısa Çince hikayeler okumak için ise bu siteyi kullanabilirsiniz. Bu sitenin her seviyeye uygun hikayeler içermesi ve bilmediğiniz kelimelerin anlamını üzerine gelerek öğrenebileceğiniz bir sisteme sahip olması gerçekten harika.

Evde Çince Öğrenmek İçin Olmazsa Olmaz 5 Telefon Uygulaması

kendi kendine çince öğrenmek telefon uygulamaları

Bu bölümde kendi kendine Çince öğrenmek isteyenler için olmazsa olmaz 5 telefon uygulamasını tanıtıyoruz. Bunlardan 2 tanesi sözlük, 1 tanesi dil değişim uygulaması, 1 tanesi kelime ezberleme uygulaması ve sonuncusu ise bir sosyal medya uygulaması. Bizler Çince öğrenenler olarak bu uygulamaları aktif bir şekilde kullanıyoruz ve oldukça faydasını görüyoruz.

Pleco Sözlük: Kendi kendine Çince öğrenmek isteyenler için harika bir uygulama. Çince – İngilizce dil çiftinde hizmet veren Pleco sözlük kelimelerin ve yaygın kullanılan deyimlerin anlamlarını doğru bir şekilde bulabileceğiniz bir uygulama. Uygulamada istediğiniz kelimenin anlamını dilerseniz pinyin girerek, dilerseniz ekrana elinizle çizerek dilerseniz de kamera ile tarayarak kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Uygulama ayrıca örnek cümleleri de gösteriyor.

Line Sözlük: Evde Çince öğrenmek için yine Çince – İngilizce dil çiftinde hizmet veren bir sözlük. Line dictionary pleco kadar geniş bir kelime alt yapısına sahip olmamasına rağmen yine de oldukça fazla kelime içeriyor. Pleco’dan ayrılan yanı ise her hanzinin hamle sırasını detaylı bir şekilde gösteriyor olması. Bu özellik bilhassa yeni başlayanlar için çok faydalı oluyor.

WeChat: Bildiğiniz üzere Çin’de Whatsapp kullanılmıyor. Bunun yerine en çok kullanılan haberleşme uygulaması WeChat. Bu yüzden WeChat kendi kendine Çince öğrenmek isteyenler için ideal. Bir Çinli ile konuşurken size Wechat kullanıp kullanmadığınızı sorma ihtimali %99. Çinliler genellikle bu platform üzerinden konuşmayı tercih ediyor. Uygulamanın sohbet ekranında kullanılan çeviri özelliği ise gerçekten harika. Bu özellik sayesinde anlamadığınız cümleleri çevirerek öğrenmenizi hızlandırabilirsiniz. Bunun dışında Wechat’in daha birçok özelliği var. Bunları da öğrenmek için WeChat nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Quizlet: Bu uygulama aslında sadece Çince için değil birçok dil için kullanılıyor. Uygulamanın özelliği ise öğrendiğiniz kelimeleri kaydederek kelime kartları oluşturabiliyor ve eşleştirme, test gibi pek çok farklı yöntemle kelimeleri çalışabiliyor olmanız. Ayrıca uygulama üzerinden hatırlatıcı kurarak uygulamanın düzenli olarak size çalışmanız gerektiğini hatırlatmasını sağlayabiliyorsunuz.

Tandem: Bu uygulama Çin merkezli bir dil değişim uygulaması. Uygulamanın özelliği diğer dil değişim uygulamalarının aksine nezih bir ortama sahip olması. Uygulamaya kayıt olmak ücretsiz ancak başvuran her hesap onaylanmıyor. Bu yüzden başvuru formunu özenle doldurmanız gerekiyor. İngilizce seviyeniz ortanın üzerindeyse burada kolaylıkla kendinize dil partneri bulabilirsiniz. Ayrıca uygulama üzerinde ücreti karşılığında online ders alabileceğiniz profesyonel eğitmenlerin yer aldığı bir bölüm de bulunuyor.

Not: Uygulamaların tamamına Google Play Store ya da App Store’dan ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Özetle kendi kendine Çince öğrenmek mümkün ancak gerçekten sıkı bir çalışma ve disiplin istiyor. Ancak evde Çince öğrenmek sizi yalnızca belli bir seviyeye taşıyabilir, Çinceyi çok iyi derecede öğrenebilmek için Çin’e gitmeniz şart!  

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhabalar.Size Sorum olacak.Çincede Korktuğum şeylerden en büyük faktör olan “en az 10000 sembôl” olayını nasıl yaptığınızı ve nasıl yapacağımızı anlatır mısınız? Yorumumu Okuduğunuz için teşekkürler.

    1. Merhabalar, aslında Çince’de 10000 karakter ezberleme gibi bir durum söz konusu değil. Toplamda 3000 karakter tanıyor olmanız Çince seviyenizin oldukça iyi olduğunu gösterir. Bu nedenle gözünüz korkmasın. Karakter(Hanzi) ezberleme konusunda ise herkesin kendine özgü yöntemleri vardır. Kişilerin çalışma ve öğrenme şekilleri farklılık gösterebilir. Kişisel olarak daha çok tercih ettiğim yöntem yazarak çalışmadır. Yeni öğrendiğim karakteri hamle sırasına uyarak defalarca kez yazmayı tercih ediyorum. Çince’yi daha yakından tanımanız için çince hakkında merak edilenler başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!