ÇİN EKONOMİSİ

Çin’den İthal Edilen Ürünler ve İthalat İçin Gerekli Belgeler

Ticaretle uğraşanlar için Çin’den ithalat yapmak oldukça avantajlı. Her ne kadar dolar fiyatları yükselmiş olsa da, gelişen Çin ekonomisi kaliteli ürünleri hala uygun fiyatlara almaya imkan tanıyor. Haliyle bu durum Türkiye pazarında Çin’den ithal edilen ürünler görmemizi kolaylaştırıyor. Çin’den konteyner mal getirmek her ne kadar avantajlı bir iş gibi görünse de tecrübe ve uzmanlık istiyor.  Bizler bu yazımızda Çin’den ithalat yapmak isteyenlere genel bir fikir vermek açısında Çin’den ithal edilen ürünler ve Çin’den ithalat yapmak için gerekli belgeler konularını işliyoruz.

Çin’den İthal Edilen Ürünler 

Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacmi oldukça yüksek. Son dönemlerde ülkemizdeki dolar artışı sebebiyle Çin’den ithalatta düşmeler meydana gelse de gelecek yıllarda tekrar artması bekleniyor. Ucuz iş gücünün ve gelişmiş sanayinin verdiği güçle kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler üreten Çin Halk Cumhuriyeti ülkemize birçok farklı kategoride ürün ithal ediyor. Genel olarak bu ürünlere bakacak olursak…

Çin’den ithal edilen ürünler

 • Cep telefonu, ses, görüntü ve başkaca bilgiler almaya yarayan cihazlar ve haberleşme aygıtları. (Çin’den ithal edilen telefonlar için ‘Çin telefon markaları’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.)
 • Bilgisayar, hesap makinesi vb. otomatik bilgi işlem cihazları ve parçaları.
 • Radyo, Televizyon, Monitör, Anten gibi ürünlere ait aksamlar.
 • Hava-vakum pompaları gibi havalandırma cihazları.
 • Araç/otomobil için yedek parçalar.
 • Elektrik motorları, jeneratörler, transformatör ve konvertörler.
 • Klimalar ve vantilatörler.
 • Oyuncaklar ve üç tekerlekli bisiklet/skuterlar.
 • Alüminyum levha, sac ve şeritler.
 • Plastik ve Kauçuk üretimi ve işlenmesinde kullanılan cihazlar.Yürüyen merdiven, asansör ve teleferikler.
 • Diğer plastik eşyalar.
 • Televizyon alıcıları, projektör ve monitörler.
 • Vana, musluk, valf gibi parçalar.

Yukarıda saydığımız ürünler ticaret.gov.tr adresinden alınan ve Çin’den ithal edilen ürünler kategorisinde büyük yer kaplayan mallar listesinde yer alıyor. Bunların dışında ticaret amacı gütmeden getirilen ya da daha küçük çapta Çin’den ithalat yapılan ürünler kategorileri de mevcut.

Çin’den İthalat Yapmak ve Çin’den İthalat Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Çin’den ithalat yapmak için öncelikle bir şirketinizin olması (Şahıs, Anonim ya da Limited şirketi) ve şirketinizin esnaf ve sanatkarlar odası veya ticaret odasına kayıtlı olması gerekiyor. 

Çin’den İthalat Yapmak

Çin'den İthalat Yapmak

Çin’den ithalat yapmak için tecrübeli ve uzman bir ekiple çalışmak gerekiyor. Aksi taktirde ürün maliyeti beklenenin üzerine çıkabilir ve piyasada rekabet edebileceğiniz fiyatların üzerine çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da sizin kar yerine zarar etmenin anlamına geliyor. Bizler bu yazıda genel olarak sürecin nasıl işlediğine bahsediyoruz.

 1. Çin’den ithalatın en önemli aşamalarından birisini ürünü alacağınız fabrikayı/firmayı bulmak kapsıyor. Bu konuda Jack Ma’nın kurmuş olduğu alibaba.com yabancılar açısından oldukça önem taşıyor. Alibaba üzerinden bulduğunuz güvenilir firmalarla yapacağınız anlaşmalar sizi dolandırılma riskinden büyük oranda kurtarıyor. Ayrıca bu platform üzerinden yapacağınız pazarlıklar ürün fiyatlarını oldukça uygun seviyelere çekmenize imkan tanıyor.
 2. Pazarlık aşamasında üreticiden numune isteniyor ve ürünün istediğimiz kalitede olup olmadığı kontrol ediliyor.
 3. Firmanın güvenilirliğini sorgulamak için Çinde bulunan ticaret ataşeliğinden firmanın güvenilirliği sorgulatılıyor. Cevap olumluysa üretim için anlaşma yapılıyor.
 4. Ürün üretim aşamasında mutlaka üretim tesisinin ziyaret edilerek ürünlerin istenilen kalitede ve zamanda üretilip üretilmediğinin kontrol edilmesi gerekiyor. Bunun için isterseniz şirketinizin bir temsilcisini Çin’e gönderir dilerseniz de bir gözetim(inspection) şirketiyle anlaşırsınız. 
 5. Son olarak ürünlerin konteynerlara yüklenmesi, gönderilmesi, gümrükten alınması gibi birçok teknik konu devreye giriyor. Bu konuda alanında uzman dış ticaret personelleri ya da ithalat şirketleri ile çalışmak en doğrusu. Ancak bizler genel bir fikir olması açısında Çin’den ithalat yapmak için gerekli belgeler nelerdir bunlardan bahsedelim.

Çin’den İthalat Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Çin'den İthalat Yapmak İçin Gerekli Belgeler
 • Proforma ve Ticari fatura: Proforma fatura satın alma esnasında kullanılan ön faturaya deniliyor. Ticari fatura ise satın alınan ürünün adedini, satış bedelini ve ürün hakkında detaylı bilgileri içeriyor. Bu faturanın kaşeli ve ıslak imzalı olarak gümrüğe sunulmaya hazır halde bulunması gerekiyor. 
 • Paketleme/Koli Listesi: Ürün hakkında daha detaylı bilgileri (renk,özellikler vb.) ve kilo/kap bilgilerini içeriyor.
 • Konşimento: Ürünler deniz yoluyla getirileceği için konşimento (deniz ulaşım belgesi) gerekiyor. Bu belge satıcı adı, adresi; alıcı adı, adresi; ürünün adı, miktarı, kap ve adet bilgileri gibi hususlar yer alıyor)
 • Banka Transfer Yazısı (Ödeme dekontu): Alınacak olan ürünlerin bedelinin ödendiğine dair banka belgesi.
 • Menşei Şahadetnamesi: Ticaret odasına verilmesi gereken ve ürünün üretildiği ülkeyi gösteren belge.
 • Sağlık Sertifikası/Bitki Sağlık Sertifikası: Özellikle gıda ürünlerinde zorunlu olan ve insan, hayvan ve bitki sağlığını ilgilendiren ürünlerde alınması gereken belge.

Çin’den ithalat yaparken yalnıza belgelerin hazırlanması yeterli olmuyor. Bu belgelerin mevzuata uygun şekilde hazırlanması, paketleme/barkodlama gibi işlemlerin usulüne uygun yapılması gerekiyor. Aksi halde ithalat süreci uzuyor ve Çin’den ithal edilen ürünler istenilen sürede ülkemize giriş yapamıyor.

Çin’den İthal Edilen Ürünler Ne Kadarlık Bir Ticaret Hacmine Sahip?

Çinden ithal edilen ürünler ticaret hacmimizde oldukça büyük bir yer kaplıyor ve kapladığı bu oran yıllara göre değişiklik gösteriyor. Eğer son 5 yılın Çin’den ithalat rakamlarına bakacak olursak;

Çinden ithal edilen ürünler ve Çinden ithalat rakamları
Çinden ithal edilen ürünler Türkiye’nin toplam ithalatında önemli bir yer kaplıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!