ÇİNCE

Çin’de Üniversite Okumak: Çin’de Eğitim Rehberi

Çin’de üniversite okumak kulağa bir hayli ilginç geliyor olabilir. Ancak son yıllarda gerek ülkemizden gerekse başka ülkelerden Çin’de üniversite okumak için giden kişi sayısı gittikçe artıyor. Gerek Çin’in son dönemdeki dünyaya açılışı ve büyümesi gerekse de burs imkanlarıyla Çin’de ücretsiz üniversite fırsatları Çin’de okumak isteyen öğrencileri kendisine çekiyor. 

“Peki, Çin’de hangi bölümleri okuyabilirim?” diye bir soru gelebilir aklınıza. Bu konuda önünüz oldukça açık! Tıptan eczacılığa, mühendislikten siyasete ve edebiyata kadar birçok farklı bölümü seçme şansınız var.

Neden Çin’de Üniversite Okumak?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Çin her geçen gün ekonomik olarak büyüyor ve dünyada söz sahibi olmaya başlıyor. Bu nedenle Çin’de eğitim almak gün geçtikçe değer kazanıyor. Çin’de üniversite okumak için belli başlı sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Öncelikle eğitim kalitesi. Çin’in dünyanın en iyi 100 üniversitesi sıralamasında  toplam 19 tane üniversitesi bulunuyor. (Hong Kong ve Taiwan dahil)
  • Çin gelişen ekonomisi ile çok farklı iş imkanları sunuyor. Çin’de okuduktan sonra orada kalarak kendi işinizi kurmak güzel bir tercih olabilir.
  • Üniversitelerinde dil eğitimi veren Çin dil öğrenmek isteyenler için harika bir eğitim programı uyguluyor. Çince öğrenmek size bugün ve gelecekte fayda sağlayabilir. (Bu konuda “Çince öğrenmek” başlıklı yazımız size rehber olacaktır.)
  • Farklı bir kültür tanımak ve Çin Seddi gibi Çin’in eşsiz güzelliklerini görmek de bir tercih sebebi olabilir.
  • Çin üniversite fiyatları ve yaşam fiyatları batılı ülkelere göre oldukça uygun. Özellikle son yıllarda Dolar ve Euro kurundaki artışlar bu durumu daha da ön plana çıkarıyor.

Çin’de Eğitim Almak Ücretli Mi? Çin’de Ücretsiz Üniversite Okumak!

çinde üniversite okumak

Çin Halk Cumhuriyeti’nde üniversite okumak için önünüzde iki farklı seçenek bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Çin burslarından faydalanarak Çin’de ücretsiz üniversite okumak bir diğeri ise okul ücretini ve yaşam giderlerinizi karşılayarak ücretli okumak.

Tabii ki Çin’de ücretsiz üniversite okumak kulağa bir hayli hoş geliyor. Ancak bunun belli başlı şartları bulunuyor. Bunların en temelinde ise Çince bilmek yatıyor. Tabii ki Çin devleti sizden sular seller gibi Çince konuşmanızı beklemiyor. Ancak bilmeniz gereken bir alt seviyede var. Bu seviye her ne kadar HSK 3 seviyesi olarak belirlenmiş olsa da günümüzde birçok üniversite HSK 4 seviyesinin altına burs imkanı tanımıyor. (HSK hakkında bilginiz yoksa “HSK Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.) Çin’de burslu yüksek lisans yapmak için ise en az HSK 5 seviyesinde Çince bilmeniz gerekiyor.  

Ülkede tam ve yarım burs olmak üzere farklı şekillerde, farklı kurumlarca sağlanan bir çok farklı Çin bursu bulunuyor. Bunlar Çin devlet bursu, Eyalet bursu, Üniversitelerin kendi özel bursları, Konfüçyüs bursu vb. (Burs türleri,başvuru şartları ve burs alma hakkında detaylı bilgi için “Çin Bursları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çin’de ücretli üniversite okumak isteyenler için de birçok farklı seçenek mevcut. Ücretli olarak okumak istediğiniz takdirde  İngilizce ya da Çince eğitim veren farklı üniversite ve bölümleri tercih edebilirsiniz. Hangi üniversiteyi ve hangi bölümü tercih ettiğinize bağlı olarak değişmekle birlikte Çin’de üniversite fiyatları yıllık ortalama olarak 3000$ civarı.

Çinde Konaklama ve Yaşam Maliyetleri

çinde yaşam

Çin’de konaklama ve yaşam maliyeti tabii ki kendi yaşam standartlarına bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Ancak Avrupa ya da Amerika’da okumaktan çok daha uygun fiyatlarda olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bu yazının yazıldığı sırada 1 Çin Yuan’i yaklaşık olarak 1 TL. Bu da demek oluyor ki Euro ve Dolarda olduğu gibi paranız yediye sekize bölünerek değer kaybetmiyor ve bu da size büyük bir avantaj sağlıyor. Biraz önce bahsettiğimiz gibi sizin yaşam standartlarınıza bağlı olarak çok farklılık göstermekle birlikte konaklama dahil bir yıl için Çin’de yaşam masrafı ortalama 3000$ civarı.   

Özetle Çin’de üniversite okumak gelecekte kendisine yatırım yapmak için oldukça etkili olabilir. Ayrıca ücretsiz burslu eğitim ve düşük maliyetli eğitim fırsatları Çin’de eğitim almak için size cazip gelebilir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!