ÇİN KÜLTÜRÜ

Çin’de Gezilecek Yerler Listeniz İçin 10 Harika Öneri

Çin’de gezilecek yerler denince birçok kişinin aklına sadece “Çin Seddi”, “Yasak Şehir” ya da “Toprak Askerler” geliyor. Aslında Çin’de gezilecek yerler oldukça fazla, neredeyse Çin’deki tüm şehirlerde antik bir yapı, bahçeler, şelaleler bulmak mümkün. Doğal güzelliklerin yanı sıra, Çin kültürü içerisinde yer alan birçok etnik grup ve Konfüçyanizm, Taoizm ve Budizm gibi farklı dini inançların etkisiyle yapılmış olan ve Çin’de gezilecek yerler listesine dahil edebileceğimiz yapılar var. Bu yazımızda birçok yer arasından seçtiğimiz ve Çin’de mutlaka görmeniz gereken 10 muhteşem yerden bahsediyoruz.

1.Çin Seddi

Çin'de gezilecek yerler çin seddi

Çin’de gezilecek yerler listesinin en başında Çin Seddi yer alıyor. Çin Seddi insan yapımı en büyük yapı ve en uzun açık hava müzesi olarak tanımlanıyor. Çin’in Batı’daki Gansu Bölgesinden doğudaki Shanhaiguan’daki Bohai denizine kadar uzanıyor. M.Ö 5. ve M.S 16. yüzyılları arasında düzenli olarak inşa edilen Çin Seddi neredeyse Çin’e giden tüm turistlerin Çin’de gidilecek yerler listelerinin en başında yer alıyor. Çin seddi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve “Çin Seddi Türklerden korunmak için mi yapıldı?, Gerçekten uzaydan görünür mü?, Uzunluğu kaç km’dir?” gibi soruların cevapları için Çin Seddi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Yasak Şehir

Yasak Şehir

Bir zamanlar “Saray Şehri” olduğu ve sıradan insanların girmesi yasak olduğu için “Yasak Şehir” olarak adlandırılıyor. Yasak Şehir; altın süslemeleri, kırmızı ve sarı ihtişamlı tasarımıyla antik Çin mimarisinin bir savurganlık örneği. Yasak Şehir 1911’e kadar 560 yıl boyunca  Ming ve Qing Hanedanlıklarının imparatorluk sarayı oluyor. Çin’in 24 imparatoru Yasak Şehir ’de yaşıyor. Dünya Mirası olmasının yanı sıra Çinliler için kültürel ve tarihi bir hazine olarak görülüyor. Pekin’de yer alan Yasak Saray her yıl birçok turist tarafından ziyaret ediliyor.

3. Potala Sarayı

Potala Sarayı

Potala Sarayı Lhasa şehrinde yer alıyor. Tibet Budizmini sembolize eden Potala Sarayı, Tibet geleneksel yönetiminin merkezi görevini üstleniyor. Saray altın el yazması Budist yazıtlarına ve Çin imparatorlarından gönderilen birçok kültürel esere ev sahipliği yapıyor. Potala Sarayı Çin’e gelin gelen Prenses WenCheng adına yaptırılıyor. 7. yüzyılda  Tibet Kralı Songtsen Gampo zengin ve güçlü Tang Hanedanlığı kültürüne hayranlık duyuyor ve ittifak kurmak istiyor. İttifak için Prenses WenCheng Lyhsa’ya gelin olarak geliyor. Prenses Wencheng inançlı bir budist olarak biliniyor. Lyhsa’ya gelirken yanında birçok el işi yapıtları, ilaç ve bilimle ilgili kitaplar getiriyor. Ayrıca kağıt, şarap yapımı ve ipek böceği yetiştiriciliğinde usta kişileride Prenses WenCheng’a eşlik ediyor. Tibet halkı Prenses WenChang’ı çok seviyor. Tibet halkı çadırda yaşayan bir toplum fakat Prenses WenChang için saray inşaa ediyorlar ve bu sarayda Potala Sarayı’nın temellerini oluşturuyor. Tibet halkı hala Prenses WenChang’ı sevgiyle anıyor ve heykeli Potala Sarayında bulunuyor. Potala Sarayına gitmek için 14 katlı bir merdiveni çıkmak gerekiyor. Bundan dolayı ziyaret etmeden önce buna hazırlıklı olmanızı öneririz.

4.Toprak Askerler (Terracotta Ordusu)

toprak askerler(Terracotta ordusu)

Xi’an’da yer alan Toprak askerler dünyanın en ünlü arkeolojik kalıntıları arasında yer alıyor. Buradaki kalıntılar Toprak askerler olarak adlandırılıyor olsada bulunan eserler arasında at arabaları, at heykelleri, silahlar da bulunuyor. Heykellerin her birisi o dönemki askerlere bakılarak yapıldığı için hiçbir heykel birbirinin aynısı değil.

Toprak askerler heykellerinin yapılma amacı Çin’in zalim İmparatoru Qin Shi Huang’ın öldükten sonra ordusunun da mezara onunla birlikte gömülmesini istemesi. Aslında Qin Shi Huang ordusunun canlı canlı kendisiyle birlikte gömülmesini istiyor ancak o dönemki saray yetkilileri ordudaki askerlerin birebir heykellerinin yapılması ve mezara onların konulması için Qin Shi Huang’ı ikna ediyor ve böylece heykeller yapılmaya başlanıyor. Bu eşsiz antik kalıntıların Çinde gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gerekiyor.

5. Xi’an Şehir Duvarı

Çin'de gezilecek yerlerxian şehir duvarı

Xi’an antik bir Çin başkenti ve tarihi İpek yolu’nun  başlangıç noktası. Başkent olduğu dönemde tüccarların son durağı olarak kullanılıyor. O dönemler Kore ve Japonya gibi çevre ülkelerden de birçok öğrenci bu şehre eğitime geliyor. Bu nedenle şehrin iyi savunulması gerekiyor. Bu yüzden 13.7 km uzunluğunda, 12 metre yüksekliğinde ve 15 metre genişliğinde şehri koruyan bir duvar inşa ediliyor.  Xi’an şehir duvarı; üzerinde yürüyerek Antik Şehir Xi’anı hissedebileceğiniz harika bir yer. Ayrıca şehrin kendisi de başlı başına bir cazibe merkezi. Antik şehir Xi’an’ı Çin’de gezilecek yerler listesine eklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

6. Üç Pagoda

Çin'de gezilecek yerler 3 pagoda

Chong Sheng Tapınağının Üç Pagodası diye de biliniyor. 3 Pagoda Yunnan Eyaletinin Dali Şehrinde bulunuyor. Bulundukları konumlar hayali çizgilerle birleştirilirse simetrik bir üçgen oluşturuyor. Üç Pagoda Çin’deki Budist mimarisini temsil eden en önemli yapılardan birisi. Üç Pagoda’dan en uzunu 69.6 metre ve M.S 824-840 yıllarında yapılıyor. Çin’deki en uzun Pagoda olarak biliniyor. Diğer iki pagoda ise ilk pagodadan yüzyıl sonra yapılıyor.

7. Cennet Tapınağı

cennet tapınağı

Cennet Tapınağı Pekin’de Gongyuan parkı içerisinde yer alıyor. Cennet tapınağını cennet ve yeryüzüyü birleştirdiğine inanılan dört bin çınar ağacı tarafından çevriliyor. Bu Tapınakta İmparatorlar yüzyıllar boyunca bereketli ekinler ve hasatlar için dua ediyor. Cennet Tapınağında iç içe geçmiş halka şeklinde 3 sütun  bulunuyor. Birinci halka 4 mevsimi, ikinci halka 12 ayı, Üçüncü halka ise 24 hasat zamanını temsil ediyor. Bu nadide eser 1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine alınıyor.

8. Zhouzhuang

Zhouzhuang Çin'de gezilecek yerler

Zhouzhuang Çin’in en ünlü su şehirlerinden birisi olarak biliniyor ve “Doğunun Venediği” olarak adlandırılıyor. Antik evlerin bulunduğu bu kasabada, evlerin arasında nehirler akıyor. Zhouzhuang Çin’in doğusundaki Suzhouda yer alıyor. Bu büyüleyici şehri sandallar ile gezmek Çin’de yapabileceğiniz en keyifli aktivitelerden bir tanesi.

9. Yazlık Saray 

çin yaz sarayı

Yazlık Saray, imparatorluk ailesinin yazın Pekin’in yaz sıcağından uzaklaşmak için yaptırdığı muhteşem bir yapı. Yazlık Saray Pekin’e 15 km uzaklıkta, 700 dönümden büyük bir park alanın içerisinde yer alıyor. Yazlık Saray 12. yüzyılda inşaa ediliyor ve 14. yüzyılda sarayı daha ihtişamlı ve güzel göstermesi için büyük bir göl ekleniyor. Göl yapımı için kazılan toprak ile de Ömür Tepesi yapılıyor. Ömür tepesinde tiyatro ve opera salonları gibi birçok yapı yer alıyor. Yazlık Saray, 1860 yılında Fransız ve İngilizler tarafından işgal edildikten sonra tahrip ediliyor. 1988 yılında tekrardan restore edilen Saray, günümüzde turistlerin Çin’de gezilecek yerler listesinin başlarında yer alıyor.

10. Chengdu Panda Yetiştirme ve Araştırma Merkezi

panda araştırma merkezi chengdu Çin'de gezilecek yerler

Çin denince akla pandalar, panda deyince de akla Çin geliyor. Pandalar yaramazlıkları ve şirinlikleri ile biliniyor. Hatta Çince’de pandaların şirinliklerine ithafen panda kelimesi ayı ve kedi kelimelerinin birleşiminden (熊猫) ile oluşuyor. Nesli tükenmekte olan bu tatlı hayvanlar Chengdu’da yeniden doğaya kazandırılmaya çalışılıyor. Siz de Çin’e gittiğiniz de bu sevimli varlıkları görmek için Chengdu’ya uğramayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!