ÇİNCE

Çince Öğrenmek Adına Merak Ettiğiniz Her Şey!

Eğer “Çince öğrenmek istiyorum” diyorsanız ve “Çince öğrenmek zor mu?”, “Çince öğrenmek ne kadar sürer?” gibi sorularla yola çıktıysanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda Çince öğrenmek hakkında merak ettiğiniz her şeyi anlatıyor ve bu dili öğrenmek isteyenler için ipuçları veriyoruz. Eğer Çince hakkında hiç bilgi sahibi değilseniz, Çince hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

Çince dünyanın en zor dillerinden birisi olarak biliniyor. Hatta dilin zorluğu “Çince mi daha zor hayat mı?” gibi geyiklere de konu oluyor. Çinliler ile konuştuğunuzda çoğu zaman “Çince öğreneceğin sürede dört tane Avrupa dili öğrenirsin” şeklinde tepkiler de geliyor. Hemen ardından ise “Neden Çince öğreniyorsun?” sorusu karşınıza çıkıyor. Öncelikle bu soruyu yanıtlayarak Çince öğrenmek adına merak ettiğiniz her şeyi cevaplayalım.

Çince Öğrenmek Ne İşe Yarar?

“Çince öğrenmeli miyim?” ya da “Çince’yi neden öğrenmeliyim?” sorularının cevabı tamamen kişisel tercihlere dayanıyor. Ancak “Çince öğrenmek ne işe yarar?” sorusuna cevap vererek bu sorulara da bir ölçüde cevap vermiş olabiliriz.

 • Çince dünya üzerinde en çok kişi tarafından konuşulan dil. Bu Çince öğrenmek için başlı başına bir etken.
 • Çin ekonomisi dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve dünya üzerinde birçok ülke ile ticari faaliyetler içerisinde. Dış ticaret alanında çalışmak ya da kendi şirketini kurarak Çinle ticari ilişkiler kurmak isteyenler için Çince öğrenmek büyük bir avantaj.
 • Çin’in son yıllardaki gelişimi sonrasında Çince geleceğin dili olarak görülmeye başlandı. Günümüzde İngilizce’nin her alanda gerekli olduğu gibi Çince de gelecekte her alanda kullanılma potansiyeline sahip.
 • Çince’nin gördüğü talebin gittikçe arttığı göz önünde bulundurulursa, Çince öğrenerek gelecek nesiller için Çince öğretmeni olabilirsiniz. Çince yüksek iş potansiyeline sahip bir dil.
 • Eğer tarihe ilgi duyuyor ve tarih araştırmaları yapıyorsanız, neredeyse 4000 yıllık tarihi yazılı kayıt altına almış olan Çin tarihi kayıtlarını anlayabilmek için Çince bilmek şart.
 • Türkiye’de, özellikle kapadokya bölgesinde Çinli turist sayısı oldukça fazla. Turist rehberi olarak kariyer yapmak ve güzel bir gelir elde etmek Çince öğrenmek ideal bir seçenek.

Çince Öğrenmek Zor mu?

çince öğrenmek çince merhaba

“Çince zor mu?” sorusunun cevabı kısa ve net bir şekilde “evet”. Çince öğrenmek gerçekten zor. Ama bu durum gözünüzü korkutmasın. Çünkü yeteri kadar emek verdiğinizi ve çalıştığınız taktirde her dili olduğu gibi Çince’yi de iyi seviyede öğrenebilirsiniz. Çince’yi kolay ya da zor yapan yönlerini başlıklar halinde inceleyecek olursak…

Okuma ve Yazma

Çince öğrenmek isteyenlerin karşılaşacağı en büyük zorluk çoğunlukla okuma ve yazma bölümlerinde oluyor. Çünkü Çince alfabe mantığından uzak bir dil. Yani bizim dilimizde olduğu gibi harfler yok, Çince karakterler var. Her kelime “hanzi” adı verilen bir ya da birden fazla karakterle temsil ediliyor ve karakterlerin kendine has bir şekli var. Doğal olarak kelimeleri okumak ve yazmak ezber gerektiriyor. Her kelimeyi hem okuyacak, hem yazacak, hem doğru telaffuz edecek hem de anlamını bilecek şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Aksi taktirde anlamını ve telafuzunu bildiğiniz bir kelimeyi gördüğünüzde tanıyamaz, okuyamaz ve anlayamazsınız. 

Dinleme ve Konuşma

Çince öğrenmek isteyenlerin karşılaşacağı zorluklardan bir diğeri ise dinleme ve konuşma alanında oluyor. Çince’de, bizim dilimizin aksine, her kelime belli bir ton kullanılarak telafuz ediliyor. Bizim alışık olmadığımız ton sistemi, konuşma ve dinleme esnasında oldukça zorluklar yaşatıyor. Eğer kelimeler doğru tonda kullanılmazsa farklı anlamlara gelebiliyor. Örneğin; “wen” kelimesi 4. tonda okunduğu zaman “sormak” anlamına gelirken 3. tonda okunduğu zaman öpmek anlamına geliyor. Yani kelimenin tonunu yanlış telaffuz etmeniz durumunda “sorabilir miyim?” yerine “öpebilir miyim?” diyebilirsiniz. 

Gramer

Çince öğrenmek isteyenlerin aklına “peki, bu Çince’nin hiç kolay bir yanı yok mu?” sorusu gelebilir. Cevabımız; kısmen evet. Çince gramer genel olarak zor değil. Cümle yapıları bazı kullanımlarda İngilizce’ye bazı kullanımlarda Türkçe’ye benziyor. Kelimeler hiçbir şekilde çekime girmiyor, ek almıyor. Kelimeler yalın haliyle kullanılıyor. Örneğin;

我去学校。Ben okula giderim
wǒ qù xuéxiào

昨天我去学校了。Ben dün okula gittim
zuótiān wǒ qù xuéxiào le

明天我要去学校。 Ben yarın okula gideceğim
míngtiān wǒ yào qù xuéxiào

我 wǒ: Ben
去qù: Gitmek
学校xuéxiào: Okul
现在xiànzài: Şimdi
昨天zuótiān: Dün
了le: Geçmiş zaman bildirir
明天míngtiān: Yarın
要yào: Gelecek zaman bildirir

Yukarıdaki örneklere baktığımızda; aslında şimdiki zaman içeren cümleyi “ben şimdi gitmek okul” şeklinde kullandığımızı görebilirsiniz. Aynı şekilde gelecek zaman bildiren cümleyi de “yarın ben ‘gelecek zaman ifadesi’ gitmek okul” şeklinde kullandığımızı görebilirsiniz. Yani Çince öğrenmek isteyenler için yer yer zorlukları olsa da gramer çok zor bir bölüm olarak karşımıza çıkmıyor.

Nasıl Çince Öğrenebilirim?

çince öğrenmek

Çince öğrenmek için birkaç farklı seçenek mevcut. Ancak her birisinin sunduğu bazı avantaj ve dezavantajlar var. Dilerseniz burada bahsetmediğimiz ve ayrı bir başlık altında incelediğimiz Kendi Kendine Çince Öğrenmek Mümkün mü? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çince Öğrenmek İçin Dil Kursları

Ülke çapında hizmet veren Çince dil kurslarına katılarak Çince öğrenebilirsiniz. Ancak kurs seçerken, hocaların yeterlilik seviyesine, kursların mümkünse native speaker (doğal konuşmacı) sahibi olmasına dikkat edin. Ayrıca kursu daha önce almış olan kişilerle iletişime geçerek Çince konusunda ne kadar yol kat ettiklerini sorun.

Avantajlar                                                                                                                      

 • Yurtdışına çıkarak farklı bir kültürde yaşamanın zorluklarına katlanmanıza gerek kalmaz.
 • Yurtdışına çıkma imkanınız yoksa dil öğrenmek adına bir fırsat yaratır.
 • Zaman sıkıntınız varsa bir yandan işinizi/okulunuzu devam ettirirken bir yandan kursa devam edebilirsiniz.
 • Maddi olarak sizi yurtdışı eğitim kadar zorlamaz.
 • Hocalarla doğrudan iletişim kurarak yardım alabilirsiniz.

Dezavantajlar            

 • Tonların doğru öğrenilmesi çok zor olur.
 • Dili doğal ortamında öğrenmediğiniz için öğrenim yavaş olur.
 • Konuşma dilinden çok kitabi bir dil öğrenirsiniz.

Üniversitelerde

Çince öğrenmek için bir diğer yöntem üniversitelerin Çin Dili ve Edebiyatı/Sinoloji bölümlerini tercih etmek. Şu anda ülkemizde Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı bölümleri, Ankara Üniversitesi DTCF Sinoloji  bölümü, Okan Üniversite Çince Mütercim Tercümanlık bölümü Çince eğitimi vermekte. Yine üniversite tercihinizi yaparken, Çin’de burs imkanları, akademik kadrosu ve native speaker durumunu değerlendirin. Ayrıca bu bölümlerde okuyan kişilerden bölüm hakkında bilgi alabilirsiniz.

Avantajlar

 • Üniversitelerde Çince öğrenmek yurtdışına çıkma imkanınız yoksa dil öğrenmek adına bir fırsat yaratır.
 • Yurtdışına çıkarak farklı bir kültürde yaşamanın zorluklarına katlanmanıza gerek kalmaz.
 • Üniversitelerde Çince öğrenmek için maddi bir külfete katlanmanız gerekmez, ücretsiz olarak dil eğitimi alabilirsiniz.
 • Mezun olduğunuz zaman bir diplomanız olur ve Çince bildiğinize ilişkin resmi bir belgeniz olur.
 • Hocalarla birebir iletişim kurarak üst düzey yardım alabilirsiniz.
 • Çok fazla kaynak sıkıntısı çekmezsiniz.
 • 6 ay ya da 1 yıl süreyle Çin’de tam burslu olarak dil eğitimine gidebilirsiniz.

Dezavantajlar

 • Tonların doğru öğrenilmesi çok zor olur.
 • Dili doğal ortamında öğrenmediğiniz için öğrenim yavaş olurr.
 • Konuşma dilinden çok kitabi bir dil öğrenirsiniz.
 • Bölümü okumak haricinde başka bir işle meşgul olmaya pek vaktiniz olmaz.

Video Kurslar/Online Kurslar İle Çince Öğrenmek

Çince öğrenmek için video kurslar da satın alabilirsiniz. Ancak bu durumda kursu dikkatli seçmelisiniz. Derslerin aklınızda soru kalmayacak şekilde kapsamlı olarak işlendiğinden ve yetkin bir hoca tarafından verildiğinden emin olmalısınız. Aksi taktirde Çince öğrenmeniz çok mümkün olmayacaktır.

Avantajlar

 • Yurtdışına çıkma imkanınız yoksa dil öğrenmek adına bir fırsat yaratır.
 • Yurtdışına çıkarak farklı bir kültürde yaşamanın zorluklarına katlanmanıza gerek kalmaz.
 • Çok uygun fiyatlara kurs satın alarak maddi yönden rahat edebilirsiniz.
 • Video kursları ile Çince öğrenmek esnek öğrenim fırsatı sunar. Dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden kursa erişerek eğitim alabilirsiniz.

Dezavantajlar

 • İstediğiniz anda hocaya soru sorma fırsatınız olmayacaktır. Anlaşılmayan yerler açıkta kalabilir. Kurs alınmadan önce derslerin detaylı ve kapsamlı şekilde işlendiğinden, aklınızda soru işareti kalmayacağından emin olmalısınız.
 • Tonların doğru öğrenilmesi çok zor olur.
 • Dili doğal ortamında öğrenmediğiniz için öğrenim yavaş olur.
 • Konuşma dilinden çok kitabi bir dil öğrenirsiniz.

Yerinde Dil Eğitimi

Pekin Dil ve Kültür Ünivesitesi
Pekin Dil ve Kültür Ünivesitesi

Çince öğrenmek için bir diğer yöntem Çin’de dil eğitimi. Çin’in uluslararası sınavı HSK ile Çin’de 1 yıl yerinde dil eğitimi ya da 4 yıl lisans eğitimi bursu kazanabilirsiniz. Eğer maddi durumunuz yeterliyse ücretini ödeyerek Çin’de dil eğitimi alabilirsiniz. 

Avantajlar

 • Çince öğrenmek için önümüzdeki seçeneklere baktığımızda, “bir dili doğal ortamında öğrenmek en güzelidir” mantığından yola çıkarak en iyi yöntemin Çin’de eğitim almak olduğu aşikar.
 • Tonları doğru öğrenmek için harika bir fırsat sunar. Ayrıca Çin’de en az 2 yıl kalmayan bir kimsenin Çince tonlar konusunda yeterli seviyeye ulaşması oldukça zor.
 • Çin’de Çince öğrenmek hem dile maruz kalmak hem de günlük/argo/genel kullanımları öğrenmek açısından en ideal yöntem.
 • Çin’de Çince öğrenmek size dille birlikte kültürü de öğrenme fırsatı sunar. Böylece dil öğrenimi daha hızlı ve kalıcı olur.
 • Dinleme ve konuşma açısından başka hiçbir şekilde erişemeyeceğiniz seviyeye erişme imkanı tanır.

Dezavantajlar

 • Burslu olarak gitmediğiniz taktide çok ciddi bir maddi külfet doğurur.
 • Yeni bir kültüre alışmanın ve sevdiklerinden ayrı kalmanın getireceği zorluklar var.
 • Yemek konusu başlı başına bir problem olabiliyor.

Çince Telefon/Tablet Uygulamaları

Çince öğrenme yöntemlerimizden sonuncusu ise “language exchange” (dil değişim) uygulamalarını ve kelime ezberleme, gramer soruları çözme gibi diğer yardımcı  telefon uygulamalarını kullanmak. Aslında telefon uygulamaları kullanmak Çince öğrenmekten çok Çince öğrenirken yardımcı yöntem olarak kullanılabilir. Ancak imkanları el vermeyenler için bu yöntem de bir tercih olarak duruyor. 

Avantajlar

 • Yurtdışına çıkma imkanınız yoksa dil öğrenmek adına bir fırsat yaratır.
 • Yurtdışına çıkarak farklı bir kültürde yaşamanın zorluklarına katlanmanıza gerek kalmaz.
 • Dil öğrenmek için maddi bir külfete katlanmanız gerekmez, (çoğunlukla) ücretsiz olarak dil eğitimi alabilirsiniz.
 • Uygulamalar ile Çince öğrenmek size esnek öğrenme fırsatı sunar. Dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde pratik yapabilirsiniz.
 • Uygulamalar ile Çince öğrenmek anadili Çince olan kişilerle konuşarak günlük/argo/genel kullanımları öğrenmenize imkan tanır. (language exchange uygulamaları)

Dezavantajlar

 • Dili doğal ortamında öğrenmediğiniz için öğrenim yavaş olacaktır
 • Profesyonel olmayan kişilerden Çince öğrenmeye çalışmak (işi dil öğretmek olmayan ve öğretim tekniklerini bilmeyen) zorluklar doğurur. (language exchange uygulamaları)
 • Siz ya da Çinli partneriniz iyi derecede İngilizce bilmiyorsa iletişim güç olur. (language exchange uygulamaları)
 • Ülkeler arası saat farkı oldukça ciddi bir problem. (language exchange uygulamaları)
 • Anlamadığınız şeyleri sorabileceğiniz bir kişinin olmaması büyük bir sorun. (kelime- gramer uygulamaları)

Çince Öğrenmek İsteyenler İçin İpuçları 

 • Çince öğrenmeye başladığınız andan itibaren tonları doğru öğrenmeye çalışın. Çünkü yanlış öğrendiğiniz tonları sonradan düzeltmek oldukça zor oluyor. Tonları doğru öğrenmek için de en iyi yöntem yerinde dil eğitimi almak ya da native speaker ile Çince öğrenmek.
 • Mümkünse Çinli arkadaşlar edinerek beraber vakit geçirmeye çalışın. Böylece doğru kullanımları anadili olan kişiden duyabilirsiniz.
 • Karakterleri doğrudan ezberlemek yerine anlamaya ve bir mantığa oturtmaya çalışın. Çince bir resim dili olduğu için karakterlerin mantığı kavranabilir.
 • Çince öğrenmek için çalışmaya başladığınız andan itibaren Çince konuşmaya çalışarak kendinizi dile alıştırın.
 • Kullandığınız bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazları Çince yaparak dile aşina olmaya çalışın.
 • Online platformlardan (dil değişim uygulamaları gibi) Çinli arkadaşlar edinerek Çince mesajlaşın. Mesajlaşırken Çince dışında bir dil kullanmayın!
 • Çince içeriği olan siteleri, blogları, dergileri, YouTube kanallarını takip edin.

Son söz olarak Çince öğrenmek oldukça zor, uzun ve yorucu bir maraton ancak gerçekten isteyenler için bir o kadar da keyifli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!