ÇİNCE

12 Harika Çince Dövme Önerisi ve Anlamları

Çince dövmeler son yıllarda özellikle de Batı dünyasında çokça tercih ediliyor. Bunun iki ana nedeni var. Birincisi; Çince karakterlerin altında barındırdığı derin anlam. İkincisi ise; Çin kaligrafisinin o eşsiz ve büyüleyici görüntüsü. Bu yazımızda sizler için anlamlı Çince dövme modelleri önerilerinde bulunuyoruz. İşte sizler için Çince dövmeler ve Türkçe anlamları…

Tek Kelimelik Çince Dövmeler ve Anlamları

Bu bölümde bir ya da birkaç karakterin bir araya gelerek oluşturduğu Çince anlamlı dövmeler için birkaç örnek veriyoruz. 

1. 爱(ài) / Aşk

çince dövme aşk

Dünyanın en güçlü duygularından birisi olan aşkı ifade eden 爱 karakteri ilk önerimiz. Karakterin içerisinde barındırdığı derin sevgi hali anlamı ve kaligrafi halindeki muhteşem görüntüsü bizce dövme yaptırmak için harika bir tercih.

2. 幸福 (xìng fú) / Mutluluk

çince dövme mutluluk

Farklı dillerde dövmeleri çokça tercih edilen mutluluk kelimesinin Çince karşılığı iki karakterden oluşan 幸福. Bizce Çince dövme yazıları arasında tercih edilebilecek olan en iyilerden bir tanesi.

3. 和平 (hé píng) / Barış-Huzur

çince dövme barış

Çince dövme yaptırmak isteyenler için bir diğer önerimiz  和平 kelimesi. İngilizce karşılığı olan ‘peace’ kelimesi dövme yaptıranlar tarafından oldukça tercih ediliyor. 和平  kelimesiyle aynı anlamı veren ve daha havalı görünen bir Çince dövme yaptırmaya ne dersiniz?

4. 生活 (shēng huó) / Hayat

çince dövme hayat

Çince yazı dövmeleri ve anlamları serimizde sıradaki dövme önerimiz hayat anlamına gelen  生活 kelimesi. İngilizce karşılığı olan“Life” kelimesi dövme olarak çokça tercih ediliyor ancak bizce 生活 çok daha havalı!

5. 命运 (mìng yùn) / Kader

çince dövme kader

Türkçe kader anlamına gelen 命运 Çince dövmeler arasında sıkça tercih edilenler arasında yer alıyor. İngilizce karşılığı olan ‘Fate’ kelimesi de dövme severler arasında oldukça popüler. Ancak Çinçesinin daha dikkat çekici olduğu su götürmez bir gerçek.

6. 家庭 (jiā tíng) / Aile

çince dövme aile

Sıradaki Çince dövme önerimiz aile severler için geliyor. Türkçe karşılığı aile olan 家庭  kelimesi gerek havalı görüntüsü gerekse de güzel anlamıyla dövme severler için harika bir tercih.

Çince Dövme Sahibi Olan Ünlüler ve Dövmeleri

Bu bölümde vücudundaki Çince dövmeler ile öne çıkmış olan ünlülerden ve dövmelerinin anlamlarından bahsediyoruz.

1.  曲 (qǔ) / Müzik 

çince müzik kaligrafi

Özellikle müzikle ilgilenen kişiler tarafından oldukça tercih edilen Çince yazı dövmeleri arasında Çince’de müzik anlamına gelen 曲 karakteri yer alıyor. Müzik dünyasından birçok ismin tercih ettiği bu Çince dövme dünyaca ünlü yıldızlar olan Justin Bieber ve Justin Timberlake tarafından da tercih ediliyor. Justin Bieber’ın sağ kolunda, Justin Timberlake’in ise sol ayak bileğinin üzerinde 曲 dövmesi bulunuyor.

2. 奇 (qí) / Sıradışı 

çince kaligrafi
çince dövmeler

Bu Çince dövme dünyaca ünlü yıldız Britney Spears tarafından tercih edilmiş olan bir dövme.  奇 karakterinin “sıradışı, özel” anlamları bulunsa da çoğunlukla Çince’de tek başına bu anlamda kullanılmıyor. Bunun yerine “özel” anlamına gelen 特别 kelimesi tercih edilebilir.

3. 死 (sǐ) / Ölüm

çince dövme ölüm

Çince dövmeler ve anlamları serimizde farklı bir Çince yazı dövmesi ile devam ediyoruz.  Ünlü oyuncu Angelina Jolie bir dönem dövme olarak ölüm anlamına gelen 死 karakterini tercih ediyor. Aslında Angelina Jolie’nin pek çoğumuzun telaffuz etmekten dahi hoşlanmadığı bu kelimeyi tercih etmesi bir hayli ilginç. 

Not: Dört sayısının Çince’de söyleniş biçimi (pinyini) ölüm kelimesi ile aynı olduğu için uğursuz sayı olarak kabul ediliyor.

4. 力 (lì) / Güç

çince dövme

Sıradaki Çince dövme önerimiz güç anlamına gelen 力 karakteri. Bu dövme dünyaca ünlü yıldız Megan Fox tarafından tercih ediliyor. Bu karakter çok eski bir karakter ve antik dönem hali “bir çiftçi ve çapasından” oluşuyor.

5. 生死在命,富贵在天 (Shēngsǐ zài mìng, Fùguì zài tiān) / Yaşam ve ölüm kaderden, zenginlik ve onur ise cennettendir.

çince dövme

Çince’de bir deyiş olarak kullanılan ve oldukça anlamlı olan bu Çince dövme ünlü futbolcu David Beckham’ın vücudunda bulunuyor. Ünlüler tarafından tercih edilen dövmeler arasında en güzellerinden bir tanesi.

6. 上帝与你常在 (Shàngdì yǔ nǐ cháng zài) / Tanrı Hep Seninle Olsun

nicki minaj dövme

Çince anlamlı dövmeler arasında ünlü rapçi Nicki Minaj’ın vücudunda bulunan 上帝与你常在 cümlesi de yer alıyor. “Tanrı hep yanında olsun” şeklinde çevirebileceğimiz bu sözü daha doğru bir Çince ile 上帝与你同在 “Tanrı hep seninle” şeklinde ifade edebiliriz. 

Çince İsim Yazma Dövme Şeklinde

Çince karakterler dövme şeklinde çok havalı durduğu için internette “Çince isim yazma dövme şeklinde” aramaları çokça yapılıyor. Çince’de dilimizde olan latin harflerin bire bir karşılığı olmadığı için isminizi tam anlamıyla Çince yazmak mümkün değil. Bu nedenle isminizi Çince yazmak için iki farklı yöntem kullanılıyor. 

  • Birincisi ses benzerliği yöntemi. Bu yöntemi Google Translate aracılığıyla uygulayabilirsiniz. İsminizi Türkçe bölümüne yazıp karşısında da Çince’yi seçerseniz ses benzerliği şeklinde isminizin Çince karakterlerini görebilirsiniz. Ancak bu yöntemde size verilen isim çoğunlukla anlamsız oluyor ve gerçek bir Çince isim gibi durmuyor. Eğer vücudunuzda anlamsız bir yazı taşımak istemiyorsanız bu yöntemi önermiyoruz. 
  • İkinci yöntem ise anlam benzerliği. Burada ise isminizin anlamına yakın ya da ses  benzerliği olan, bir anlam ifade eden gerçek bir Çince isim seçiliyor. Bu konuda yardım almak için bizlerle “İletişim ya da yorum kısmından” irtibat kurarak destek alabilirsiniz. Sizler için ücretsiz olarak Türkçe isminize uygun Çince dövme yaptırabileceğiniz isimler oluşturabiliriz.     

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!