ÇİN KÜLTÜRÜ

Çin Yemekleri ile Tanışmaya Hazır mısınız?

Çin yemekleri, Çin kültüründe binlerce yıldır önemini koruyor. Çin kültürü içerisinde  en yaygın selamlaşma biçimlerinden birisi  “Yemek yedin mi? (你吃了吗?)” şeklinde. Bu da fazlaca kıtlık görmüş olan Çin halkı için yemek yemenin öneminin Çince’ye yansımış hali. Bu sorunun tabanında aslında karşı tarafa verilen önem de yatıyor.

Çin Yemekleri Hakkında Genel Bilgiler 

Çin mutfağı yemekleri; Çinlilerin gerek farklı coğrafi bölgelerde byaşamasından gerekse farklı etnik gruplardan oluşan bir toplum olmasından dolayı geniş bir yelpazeye sahip. Çin’in her bölgesinde farklı farklı Çin yemeği çeşitleri bulunuyor. Hatta bu bölgesel ve etnik çeşitlilik sayesinde “Çin’de 8 büyük mutfak” bulunuyor. Çin’deki en yaygın 2 felsefe biçimi olan Konfüçyanizm ve Taoizm de Çin yemekleri üzerinde büyük bir etki bırakıyor. Konfüçyüs öğrencilerine yemeklerin küçük parçalar halinde ve göze hitap eden estetik bir şekilde sunulması gerektiğini söylüyor. Taoizm de ise  yediğimiz yemekler doğrudan sağlığımızı etkiliyor, bu yüzden Çin yemeklerinde mutlaka sebzeler ve yüzlerce çeşit baharat yer alıyor. Ayrıca geleneksel Çin tıbbı eczacılığıda böyle gelişiyor. Böylece Çin yemekleri tarih boyunca gelişiyor ve kültürel bir önem kazanıyor. Çinlilerin yemek kültürünü daha iyi anlamak için Çin yemek kültürü başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Çin Yemeklerinin Özellikleri

Çin yemekleri yapılırken görünüm, aroma ve tat gibi 3 farklı unsurun uyumuna dikkat ediliyor. Çinliler için yedikleri yemeklerin estetik açıdan görüntüsü ve farklı renklerdeki görüntüleri oldukça önemli. Çin yemeklerinin en önemli özelliklerinden bir diğeri ise yemeğin içerisindeki baharatlar ve soslar. İstiridye sosu, soya sosu, sirke, sarımsak, zencefil, 5 baharat tozu gibi yüzlerce çeşit ve baharat ve soslar Çin yemekleri içerisinde yer alıyor. Çin yemeklerinin diğer bir özelliği yemeği yiyen kişinin ağzını sulandıran bir tat bırakıyor ve yemeği daha da iştahla yemesini sağlıyor olması. Bu olaya dilin 5 tat özelliklerinden biri olan umami sebep oluyor. Çin yemekleri içerisindeki umamiyi sağlamak için en çok ıspanak, yeşil çay, gibi sebzeler ya da soya sosu gibi fermente edilmiş ürünler kullanılıyor.

Çin yemeklerine farklı tat ve dokular kazandırmak için Çin yemek kültürü içerisinde yer alan pişirme yöntemleri de oldukça önemli. Wok tavada az yağda yüksek ateşte pişirme, buharda pişirme, haşlama, ızgara, fırınlama ve ağır ateşte pişirme gibi farklı pişirme yöntemleri bulunuyor.

Şimdi de “Çinlilerin yediği yemekler neler?”, “Çince Çin yemek isimleri neler?”, “Meşhur Çin mutfağı yemekleri neler?” “En sevilen Çin yemekleri” gibi sıkça sorulan soruları cevaplayalım.

Çinlilerin Yediği Yemekler

Bu bölümde sizlerle birlikte Çinlilerin yediği yemeklere göz atıyoruz…

En Sevilen Çin Meşhur Yemekleri

Yüzlerce hatta binlerce çeşit Çin yemeği var. Bunların arasından en çok sevilen ve bilinen Çin yemekleri; Pekin ördeği, Kung Pao Tavuğu, Çin Mantısı, Hot Pot, Ma Po Tofu, Chow Mein, Yangzhou kızarmış pilavı, Lanzhou el açması noodle.

Pekin Ördeği (北京烤鸭-Běijīng Kǎoyā)

çin yemekleri pekin ördeği

Pekin’in en ünlü yemeği olarak görülüyor. Adına Pekin ördeği denilsede Çin’de neredeyse her yerde satılıyor. Ördek etinin dışı çıtır içi yumuşak oluyor. Tuzlu, tatlı ve ekşi aromalı olarak hazırlanabiliyor. Bir Pekin Ördeğinden yaklaşık 120 ince dilim kesilebiliyor. İnce dilimler halinde servis ediliyor. Genellikle pankek, tatlı soya sosu veya sarımsaklı soya sosu ile birlikte yeniliyor. Çin yemekleri arasında mutlaka tadına bakılması gereken bir lezzet.

Kung Pao  Tavuğu (宫保鸡丁- Gōngbào Jīdīng)

Kung Pao Tavuğu

Kung Pao tavuğu Çince ismi ile 宫保鸡丁 (gōngbào jīdīng)  sadece Çinliler için değil Çin’deki yabancı misafirler için de Sichuan mutfağının en sevilen yemeklerinden ve Çin tavuk yemekleri listesi içerisinde de birinci sırada. Kung Pao tavuğunun ana malzemeleri küp şeklinde doğranmış tavuklar, kuru chili biberi ve kızarmış fıstıklar.

Çin Mantısı (饺子- Jiǎozi)

çin yemekleri çin mantısı

Geleneksel bir yemek olan Çin Mantısı binlerce yıllık geçmişi ile en sevilen Çin meşhur yemekleri listesinde yerini alıyor. Çin’de oldukça popüler ve herkes tarafından seviliyor. Çin mantısının Türk mantısından farkı boyunun oldukça büyük ve şeklinin farklı olması. Çin mantısının içi kıyma, sebze, tavuk ya da karides ile dolduruluyor. Haşlanarak, buharda ya da kızartarak pişiriliyor. Çin’de yoğurtla değil soya sosu ile birlikte yeniliyor.

Hot Pot(火锅- Huǒguō)

çin yemekleri hot pot

Hot Pot Çin’de ve dünyada en çok tercih edilen Çin yemekleri arasında yer alıyor. Çinliler Hot Pot’u sadece yemek yemek içinde değil aynı zamanda dostluklarını ve arkadaşlıkları pekiştirmek içinde bir araya gelip yiyorlar. Hot Pot, Türkçe sıcak güveç anlamına geliyor. Adından da anlaşılacağı gibi masanın ortasında bir ocak ve tencere bulunuyor. Tencerenin içine sos ekleniyor ve kaynatılıyor. Farklı soslar sevenler için tencerede birden fazla sos bölmesi olabiliyor. Kaynayan soslu suyun içerisine ince kesilmiş etler ve sebzeler pişiriliyor. Etler ve sebzelerin pişmesi beklenirken de masadaki arkadaşlar arasında güzel sohbetler yapılıyor.  

Ma Po Tofu(麻婆豆腐 Mápó Dòufǔ)

Çin yemekleri Ma Po Tofu

Ma Po Tofu, Chuan Mutfağının en ünlü yemeklerinden birisi ve 100 yıldan fazla bir geçmişi var. Adındanda anlaşılacağı üzere ana malzemesi tofu. Tofu soya sütünün peynir altı suyundan elde ediliyor. Tofu, kıyma ve Chuan mutfağına özgü baharatlar ve acı biber tozlarıyla birlikte pişiriliyor ve sonunda ince ince kıyılmış yeşil soğanlar ekleniyor ve nihayetinde oldukça lezzetli bir yemek haline geliyor. 

Chow Mein (炒面 Chǎomiàn)

çin yemekleri chow mein

Çince 炒面 Chǎomiàn, wok tavada kızarmış noodle anlamına geliyor. Öncelikle Noodlelar suda biraz haşlanıyor ve soğumaya bırakılıyor. Soğuduktan sonra wok tavada, et, tavuk ya da karidesten biri ile soğan ve kerevizle birlikte yüksek ateşte kızartılıyor. Pişirilerken eklenen soslar ve baharatlarla birlikte oldukça lezzetli bir Çin yemeği haline geliyor.

Yangzhou Kızarmış Pilavı(扬州炒饭 Yángzhōu chǎofàn)

Yangzhou Kızarmış Pilavı

En iyi halini Yangzhouda bulunabileceğiniz, pirinçle yapılan bir Çin yemeği. Karides, mantar, havuç, bambu filizleri, yumurta ve mısırın pirinç ile birlikte kızartılmasıyla hazırlanıyor. Pilav pişerken eklenen malzemelerle birlikte kendine has bir aroması ve altın sarısı bir rengi var. Çin yemekleri arasında önemli bir yer tutan pirincin bu halini de denemelisiniz. 

Lanzhou El Açması Noodle (兰州牛肉拉面 Lán Zhōu Niú Ròu Lāmiàn)

lanzhou el açma noodle

En ünlü Çin Noodle yemeklerinden birisi. Hatta Çin’deki en iyi yemeklerinden biri olarak sayılabilir. Lanzhou El Açması Noodle, Çin’deki Müslüman toplumun mutfağından çıkan yemeklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Çinli ustalar hamuru sadece un tuz ve sudan hazırlıyorlar. Usta ve yetenekli eller bu hamurları yoğurarak esnek bir hale getiriyor. Daha sonrasında hamurdan bir parça kopararak 6 kez ikiye katlıyor ve 64 parçalık ince noodlelar haline geliyorlar. Noodlelar suda haşlandıktan sonra et suyu ile hazırlanan çorbanın içine ekleniyor. Üzerine özel sosu, ince biftekler ve yeşil soğan ile servis ediliyor.

Çin Sokak Yemekleri

çin sokak yemekleri

Çin yemekleri denince Çin sokak yemekleri hakkında konuşmamak olmaz. Sokak yemekleri Çin’de oldukça popüler. Tüm ülkede farklı çeşitlerde sokak yemekleri bulunabiliyor. Sokak yemekleri özellikle büyük şehirlerde hızlı yaşamın getirdiklerinden sadece bir tanesi. İnsanlar evlerinde yemek yapmak ile vakit kaybetmek istemiyor. İşten sonra arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmek içinde Çin sokaklarında yemekler yeniliyor. Baozi (包子 -bāozǐ ), Çin krebi, sosis kebabı, Közlenmiş tatlı patates(烤红薯 ), bubble Tea(珍珠奶茶 ), Kokan Tofu(臭豆腐 ) gibi Çin sokak yemekleri bulunuyor.

İlginç Çin Yemekleri

Her toplumun farklı kültürleri olduğu için diğer toplumlar bazı kültürel davranışları bize farklı ve ilginç gelebiliyor. Çin yemekleri arasında da bize oldukça ilginç gelen yemekler bulunuyor. Çinliler çok kalabalık bir toplum oldukları için tarihte birçok defa açlık ve kıtlık çekiyorlar. Bundan dolayı bize farklı gelen hayvanların etlerini yiyebiliyorlar. Bu konuyu Çin yemek kültürü adlı yazıda daha ayrıntılı anlatılıyor. Detaylı bilgi için Çin yemek kültürü yazısını okuyabilirsiniz. Yüzyıllık yumurta (皮蛋-pídàn), denizatı kızartması, eşek eti hamburgeri, deniz hıyarı, tavuk, ördek bacağı gibi yemekler ilginç Çin yemekleri arasında yer alıyor.

Çin Tavuk Yemekleri

Çin’de tavuk oldukça seviliyor ve onlarca çeşit Çin tavuk yemeği bulunuyor.  Kung Pao tavuğu, 3 kap soslu sebzeli haşlama tavuk ( 三杯鸡 -sān bēi jī), acılı tavuk (辣子鸡- là zi jī), General Tso’nun Tavuğu(左宗棠鸡 zuǒ zōng táng jī), Xinjiang büyük tavuk tabağı(大盘鸡 dà pán jī)- Da Pan Ji olarakta biliniyor-  gibi yemekler Çin tavuk yemekleri arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!