ÇİN EKONOMİSİ

Çin Telefon Markaları: Huawei, Xiaomi ve Daha Fazlası

Çin ekonomisi dünyanın en büyük üretim ekonomisi olarak biliniyor. Dünya genelinde tüketilen ürünlerin birçoğu Çin fabrikalarında üretiliyor. Nike ve Apple gibi dünya devi markaların bile Çin’de üretim yaptırdığı düşünülürse “Çin malı ucuz ve kalitesizdir” algısı artık yıkılıyor. Bu markaların kendi ülkelerinde değil de Çin’de üretim yaptırmasının tabii ki bir sebebi var. Bu sebep ise; ucuz iş gücü dolayısıyla düşük maliyet ve yüksek kar marjı. Ancak burada kazan-kazan durumu söz konusu. Yapılan üretimler Çinli firmalara tecrübe kazandırırken Çin ekonomisi gelişimine katkı sağlıyor. Çin’de yurtdışı merkezli markalar dışında Çinli markalar adına da ciddi boyutlarda üretim yapılıyor. Özellikle teknolojik alanlarda üretim yapan Çinli telefon markaları dünya üzerinde çok büyük bir pazara sahip. Peki, hangi telefonlar Çin malı? İşte Çin telefon markaları;

 1. Xiaomi
 2. Huawei
 3. Meizu
 4. Oppo
 5. Honor
 6. OnePlus
 7. Vivo
 8. ZTE

Ülkemizde Faaliyet Gösteren Çin Telefon Markaları

türkiyedeki çin marka telefonlar

Xiaomi (小米): En iyi Çin telefon markaları arasında yer alanlardan bir tanesi tabii ki Xiaomi. Çinli telefon markası Xiaomi, Lei Jun tarafından 2010 yılında Pekin merkezli olarak  kuruluyor. Kısa sürede dünya çapında bir marka haline gelen Xiaomi şu anda dünyanın en büyük cep telefonu üreticileri arasında yer alıyor. Sadece cep telefonu değil akıllı saat, akıllı bileklik, powerbank ve kulaklık gibi birçok farklı kategoride üretim yapan marka ülkemizde de oldukça seviliyor. Özellikle Redmi serisi ile geniş bir kitle yakalayan Çin malı telefon Xiaomi kendine özgü ürün ve uygulamaları ile Çinli bir iPhone olma yolunda ilerliyor. 

Huawei(华为): En iyi Çin telefon markaları arasında yer alan bir diğer telefon üreticisi ise Huawei. Özellikle “ABD Çin ticaret savaşı” sırasında Amerika tarafından kara listeye alınması ve “Casusluk Krizi” nedeniyle tüm dünya tarafından biliniyor. Huawei 1987 yılında Shenzen merkezli olarak eski bir Çinli subay olan Ren Zhengfei tarafından kuruluyor. Yine dünyanın en büyük telefon üreticileri arasında alan marka fiyat performans oranıyla öne çıkıyor. Kamera kalitesiyle öne çıkan P serisi (P20 pro, P30 pro) modelleri ülkemizde de oldukça ilgi görüyor. Ancak 2019’da yaşanan “Casusluk Krizi” sonrası üretilen Huawei telefonlar (Mate 30, P40) Google tarafından yasaklandığı için Google uygulamaları yerine “Huawei Mobil Servisleri” kullanıyor. Bu durum da kullanıcılar için dezavantaj doğuruyor.

Oppo: Ülkemizde bulunan Çin telefon markaları arasında yer alan Oppo, 2004 yılında bir elektrik mühendisi olan Çinli milyarder Duan Yongping tarafından Dongguan merkezli olarak kuruluyor. Sadece telefon değil birçok elektronik ürün üreten Oppo 2018 Aralık ayından beri ülkemizde faaliyet gösteriyor. Uygun fiyatlı ve kaliteli ürünler sunan Oppo birçok kişi tarafından kullanılıyor. Marka sunduğu uzun şarj süresi ile öne çıkıyor.

Meizu( 魅族): Son yıllarda Türkiye pazarına da giriş yapan Meizu Çinli telefon markaları arasında yerini alıyor. Jack Wong tarafından 2003 yılında zhuhai merkezli olarak kurulan firma agresif fiyat politikasıyla dikkat çekiyor. Meizu üst model telefonlarında Samsung’un kullanmış olduğu Exynos Yonga Seti’ni kullanıyor.

Honor: Ülkemizde de faaliyet gösteren Çin telefon markaları arasında yer alan Honor 2013 yılında Huawei Grup bünyesinde kurulan bir akıllı telefon markası. Yenilikçi tasarımlar ve farklı özellikler üzerine yoğunlaşan marka gençler tarafından oldukça seviliyor.

Ülkemizde Bulunmayan Çin Telefon Markaları

tükiyede bulunmayan telefon markaları

OnePlus: Çin ve Hindistan’da büyük bir pazar payına sahip olan OnePlus henüz ülkemizde faaliyet göstermiyor. Daha çok üst segment telefonlar üreten OnePlus, 2013 yılında Oppo’dan ayrılan Pete Lau tarafından Hong Kong merkezli olarak kuruluyor. Firmanın yakın zamanda Türkiye pazarına giriş yapması bekleniyor. 

Vivo: Çinli telefon markaları arasında yer alan Vivo özellikle Doğu Asya’da geniş bir kullanıcı kitlesine sahip.  2009 yılında Shen Wei tarafından Dongguan merkezli olarak  kuruluyor. Firma daha çok orta segment ve düşük maliyetli akıllı telefonlar üretiyor. Oppo ile aynı platformu kullanan Vivo’nun yakın zamanda ülkemiz pazarına girmesi bekleniyor. 

ZTE: ZTE, 1985 yılında Hou Weigui tarafından Shenzen merkezli bir elektronik şirketi olarak kuruluyor. Bir dönem ABD pazarında büyük bir paya (%10) sahip olan ve Çin’in en eski elektronik şirketlerinden olan ZTE Amerika’da yasaklandıktan sonra çoğunlukla Doğu Asya bölgesinde faaliyet gösteriyor. Yeni telefon üretimlerine devam eden firma düşük bütçeli akıllı telefonlar üretiyor.

Çin Malı Telefon Alınır Mı?

çin malı telefon alınır mı

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi Çin’de üretilen telefon markaları arasında Apple gibi dünya devi şirketler de bulunuyor. Bu nedenle, dünya devlerinin tecrübelerinden istifade eden Çin malı telefon markaları kendilerini kalite alanında oldukça geliştirmiş durumda. Çin cep telefonu markaları çoğunlukla;

 • Her bütçeye uygun fiyat skalası sunuyor.
 • Fiyat performans oranı yüksek telefonlar üretiyor.
 • Bir akıllı telefondan beklentileri karşılayan ürünler ortaya koyuyor.
 • Diğer elektronik ürünlerle telefonlarını destekliyor.
 • Dünya üzerinde büyük bir pazar payına sahip ve insanlar tarafından tercih ediliyor.
 • Çin telefon markaları kaliteli ürünleri rakiplerinden daha ucuza sunuyor.

Yukarı saydığımız nedenleri göz önünde bulundurursak “Çin malı telefon alınır mı?” sorusunun cevabı “Tabii ki alınır.” Telefonunuzu Çin’den daha ucuza almak için Çin’den Alışveriş ve Ürün Getirme Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!