ÇİN KÜLTÜRÜ

Çin Tarihi Dizileri Listesi: En iyi Tarihi Çin Dizileri

Çin dizileri hem dizi severlere hem de Çince öğrenmek isteyenlere hitap ediyor. Farklı kategorilerdeki Çin dizileri bizlere Çin kültürü, Çin tarihi ve Çin’de yaşam gibi konularda bilgiler veriyor. Öğrenmeyi eğlenceli hale getiren ve keyifli zaman geçirmenizi sağlayan diziler birçok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Bu yazımızda sizlere severek takip edilen en iyi Çin tarihi dizileri listesi oluşturarak eğlenceli vakit geçirmenize katkı sağlıyoruz.

Savaş İçeren Çin Tarihi Dizileri

1. Royal Nirvana-鹤唳华亭(2019)

Çin tarihi dizileri listemizin en başında Royal Nirvana dizisi yer alıyor. Veliaht Prens Xiao Ding Quan, anne ve kız kardeşini genç yaşta kaybediyor. Veliaht Prens dayısı General Gu tarafından desteklediği için İmparator babası oğluna karşı mesafeli bir tutum sergiliyor. Ding Quan babasından hem korkuyor hemde ona karşı büyük bir saygı duyuyor. Hata yapıp babasını hayal kırıklığına uğratmaktan çok korkuyor. İlk doğan Prens Qi tahtı Ding Quan’a karşı kazanmak için Başbakan olan güçlü kayınpederi ile birlikte çalışıyor. Ding Quan’ın sevdiklerine zarar vermek ve İmparator babası ile aralarını açmak için Ding Quan’a komplo kuruyor. Ding Quan’ın babası gibi gördüğü hocası Lu Shi Yu, Ding Quan’a destek olmak için kızı Wen xi  ile evlenmesini istiyor bu yüzden oğluyla Wen xi’nin Saraya gelmesi için haber gönderiyor. Wen xi’nin kardeşi belaya giriyor ve bu sıra birbirlerini daha önce hiç görmemiş Ding Quan ve Wen xi karşılaşıyor. Birbirlerinin kim olduklarından habersiz birbirlerine hayran oluyorlar. Daha sonra Wen xi’nin babası ve kardeşi hapse giriyor. Ding Quan’e soruşturmanın çözümünde yardımcı olmak için Wen xi saraya hizmetçi olarak giriyor ve Ding Quan’e asıl suçluların yakalanmasında yardımcı oluyor. Royal Nirvana dizisi içinde barındırdığı komplo ve aşk hikayeleri ile en iyi tarihi Çin dizileri listesinde yer alıyor.

Bölüm sayısı: 60

Tür: Tarihi, Romantizm, Politik, Savaş

Fragman:

2. Battle of Changsha-戰長沙(2014)

Que-Que adlı romandan esinlenilen ve tarihi Çin dizileri listesinde yerini alan Battle of Changsha 2. Çin-Japon Savaşını 16 yaşındaki Xiao man adlı kızın gözünden yeniden canlandırıyor.

Bölüm Sayısı:32

Tür: Askeri, Tarihi, Savaş, Aile, Trajedi

Fragman:

Aksiyon – Macera İçeren Çin Tarihi Dizileri

3. The Princess Wei Young-锦绣未央(2016)

Bir gece Kuzey Wei Hanedanlığı yok ediliyor ve geride sadece yetim Prenses Wei kalıyor.  Ölümden kurtulmasına rağmen Prenses Wei yanlışlıkla düşman sarayına düşüyor. Başbakanın kızı olarak tanınıyor ve sarayda yaşama başlıyor. Prenses Wei birçok zorluk çekse de zekası ve bilgeliği onu sarayda çok güçlü bir kadın yapıyor. Romantizmin de içerisinde bulunduğu bu tarihi Çin dizisini Çin tarihi dizileri listemize ekliyoruz.

Bölüm Sayısı: 54

Tür: Tarihi, Romantizm, Trajedi

Fragman:

4. Legend of Fu Yao-扶摇(2018)

Fu Yao Taiyuan Krallığındaki Xuan Yuan tarikatında köle olarak hizmet ediyor. Bir dizi trajedinin ardından hayatını karartan laneti ortadan kaldırmak için seyahat etmeye başlıyor. Yolda Veliaht Prens Zhang Sun Wu Ji ile karşılaşıyor ve prense aşık olur. Prensle birlikte 5 krallıktaki siyasi sorunlarla mücadele ediyor. Ayrıca kahramanlarımız yetim olarak bilinen Fu Yao’nun doğumunun ardındaki sırrı da araştırıyor. Bu sürükleyici dizi ilginç hikayesiyle en iyi Çin tarihi dizileri listemize girmeyi başarıyor.

Bölüm sayısı: 66

Tür: Aksiyon, Dövüş Sanatları, Romantizm, Macera, Fantastik, Doğaüstü güçler

Fragman:

5. Eternal Love – 三生三世十三生三世十里桃花里桃花(2017)

Çin tarihi dizileri listemizde yer alan diğer bir yapım Eternal Love. Yıkıcı bir savaşın ardından ölümsüz kabile Şeytan kralı mühürlemek için ağır bir bedel ödüyor ve 70000 yıl sonra, serbest kalan Şeytan kralı yeniden mühürlemek amacıyla Bai Qian, ölümlü bölgeye gönderiliyor. Ölümlü dünyada Ye Hua ile tanışıyor ve tanrıça olarak hayatını unutarak ona aşık olur. Ye Hua, ona Su Su adını veriyor ve  Ye Hua’nın Bai Qian’a olan sevgisini kıskanan Su Jin, kasıtlı olarak aralarında bir dizi yanlış anlama yaratarak Bai Qian’ın gözlerini kaybetmesine neden oluyor. Ye Hua’nın ona ihanet ettiğini düşünen harap olmuş Bai Qian, Zhu Xian Terasından atlıyor. Talebi üzerine tüm anıları siliniyor ve Ye Hua’yı unutuyor. 300 yıl sonra ikisi tekrar tanrı olarak bir araya geliyor. Ye Hua, Bai Qian’ı tanıyor, ancak Bai Qian kayıtsız kalıyor. “Üç hayat, üç dünya” kaderleri birbirlerine dolaşan bu iki aşığın hikayesi anlatılıyor. 

Bölüm Sayısı: 58

Tür: Tarihi, Fantastik, Romantizm, Macera

Fragman:

6. The Untamed-陈情令(2019)

Saygın klanlardan yetenekli iki yetenekli öğrenci olan Wei WuXian ve Lan WangJi, bir meditasyon eğitimi sırasında tanışıyor ve yanlışlıkla yıllarca dikkatle gizlenmiş bir sırrı keşfediyor. Atalarının mirasını alarak, dünyayı uğursuz tehditten  kurtarmaya karar veriyor, ancak dramatik bir şekilde  Wei WuXian ölüyor. On altı yıl sonra, Wei WuXian bir ayin sırasında hayatını feda eden biri sayesinde hayata geri dönüyor. Kendini gizleyerek bir çağırıcının kimliğini alıyor. Yakında Wei WuXian, LanWangji ile tekrar bir araya geliyor ve çift, bugünün gizemlerini çözmek ve geçmişin olaylarının arkasındaki gerçeği ortaya çıkarmak için birlikte çalışmaya başlıyor. The Untamed ilginç hikayesiyle Çin tarihi dizileri listemize giriyor.

Bölüm Sayısı:50

Tür: Aksiyon, Macera, Tarihi, 

Fragman:

Romantik Tarihi Çin Dizileri

7. Scarlet Heart-步步惊心(2011)

Zhang Xiao bir araba kazası sonucu zamanda geriye giderek önceki reankarne bedenlerinden birinin cesedinin içine giriyor. Zhang Xiao artık 16 yaşında aristokrat bir kız Maertai Ruoxi olarak Qing Hanedanlığında yaşamaya başlıyor. Daha sonra taht kavgasının arasında bir piyon olarak bir çok zorluk ve trajedinin içerisinde kendisini buluyor.

Bölüm Sayısı: 35

Tür: Arkadaşlık, Tarihi, Doğaüstü olaylar, Romantizm, Tajedi, Politik

Fragman:

8. The Story of Ming Lan-知否知否应是绿肥红瘦(2018)

Bu tarihi Çin dizisi, Shen ailesinin 6. çocuğu Ming Lan’ın çocukluğundan yetişkinliğine kadar olan hikayesini anlatıyor. Ming Lan büyük annesi tarafından sevgi dolu yetiştirilen bir dahi. Fakat dahilini gizliyor ve sarayda yaşıyor. Aynı zamanda sarayda ki başka bir dahi çocuk Gu Ting ise Ming Lan gibi dahiliğini gizlemiyor ve sarayda ona karşı planlar kuruluyor. Her şeyini kaybeden Gu Ting’e Ming Lan katılıyor ve saraydaki adaleti sağlayıp kaybettikleri gücü geri kazanıyor. Bu dizi de Çin tarihi dizileri listemizde 8. sırayı alıyor.

Bölüm Sayısı: 73

Tür: Komedi, Romantizm, Tarihi, Politik

Fragman:

9. Bloody Romance-媚者无疆(2018)

Tang Hanedanlığının çöküşü ile birçok kötü olay gerçekleşiyor. Bunlardan birisi de bir bitki uzmanın kızı kandırılarak geneleve düşüyor. Genelevden ölümüne kaçıyor ve kendini kadın suikastçıların yetiştirildiği bir şehirde buluyor. Wan Mei adını alan başrol daha sonraları suikastçılığı öğreniyor ve aşık oluyor. Suikastçi Lideri bu birlikteliği onaylamıyor ve birçok komplo ve trajedi içeren olaylar dizisi başlıyor. Farklı hikayesiyle bu dizi de Çin tarihi dizileri listemize giriyor.

Bölüm Sayısı: 36

Tür: Tarihi, Romantizm, Drama, Fantastik, Trajedi

Fragman:

10. Ashes of Love-香蜜沉沉烬如霜(2018)

Çiçek Tanrısı ve Ateş Tanrısı arasındaki yaşanan romantizmin anlatıldığı 4 bin yıl önceye dayanan bir hikaye…

Bölüm Sayısı: 63

Tür: Tarihi, Komedi, Romantizm, Fantastik

Fragman:

Tarihi Çin dizileri listemiz burada sona eriyor. En iyi Çin dizileri yazımızı da ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!