ÇİN KÜLTÜRÜ

Çin Mutfağı Hakkında Bilgiler ve 8 Büyük Çin Mutfağı

Dünyanın en iyi 3 mutfağı listesi yapılacak olsa, Çin mutfağı bu listeye girebilecek kadar fazla yemek çeşidine ve lezzetli yemeklere sahip bir mutfak. Sosyal medyada ve internet ortamında Çin yemekleri olarak karşımıza yarasa çorbası ve Çin köpek festivalleri çıksada, bu yemekler Çin mutfağını temsil etmiyor. Çin, çok geniş bir coğrafyayı kaplıyor. Bu coğrafi alanların her bir yerinde farklı iklim şartları, bitkiler ve etnik gruplar bulunuyor. Bu da birden fazla ünlü Çin mutfağı bulunmasını açıklıyor. 

Çin’de en ünlü 8 büyük mutfak olsa da Çin’in her bölgesinin kendine özgü bir yemeği olabiliyor. Çin yemek kültürü yazısında da bahsedildiği gibi Çinliler Çin yemeklerini; sanat, bilim ve sosyal aktivite olarak tanımlıyor. Bu da Çin mutfağı içerisinde bulunan Çin yemekleri çeşitliliğinin önemini ve yemeklerin Çin kültürü içerisindeki yerini bizlere gösteriyor. 

Çin mutfağı yemekleri hazırlanırken birçok çeşit bitki ve malzeme kullanılıyor. Bunları detaylı bir şekilde Çin yemek kültürü yazısında bulabilirsiniz.

Çin Mutfağı  Pişirme Yöntemleri

çin mutfağı pişirme yöntemleri

Çin mutfağı birçok yemek pişirme yöntemine sahip. Bunlardan bazıları: wok tavada kızartma, derin yağda kızartma, buharda pişirme, kırmızı pişirme, haşlama, fırınlama(tandır) ile pişirme ve ağır ateşte pişirme. 

Wok Tavada Kızartma Yöntemi

Çin mutfağı denilince akla ilk gelenlerden birisi wok tava oluyor. Çin’de wok tavada kızartma yöntemi çok yaygın ve sevilen bir yemek pişirme yöntemi. Wok tava ile pişirme yönteminin özelliği hızlı, kolay ve lezzetli yemekleri ortaya çıkarması olarak karşımıza çıkıyor. Çin yemekleri wok tavada pişirilmeye hazırlanırken ilk önce wok tava iyice ısıtılıyor. Sıcak tavaya az yağ konuluyor ve daha sonra malzemeler atılıyor. Yüksek ısıda yemeklerin dışı çıtır bir hal alırken içleri ise sulu kalıyor. Sebzeler ise fazla pişmediği için besin değerleri korunmuş olur. Wok tavada pişirme oldukça sağlıklı bir pişirme yöntemi.

Derin Yağda Kızartma Yöntemi

Derin yağda kızartma yöntemi adında anlaşılacağı üzere malzemeler derin bir yağın içerisinde kızartılıyor. Kızartılmadan önce genelde nişasta ve baharatlarla harmanlanıyor ve daha sonra derin yağın içerisinde kızartılarak pişiriliyor. Böylece malzemelerin dışı çıtır içi yumuşak ve sulu kalıyor. Çin mutfağı içerisinde önemli bir yer kaplayan sokak lezzetleri hazırlanırken çoğunlukla bu yöntem kullanılıyor.

Buharda Pişirme Yöntemi

Pişirme yöntemleri arasında ki en sağlıklı yöntem buharda pişirme yöntemi diyebiliriz. Çin mutfağı yemeklerini buharda pişirmek için bambudan yapılmış özel buharda pişirme tepsileri bulunuyor. Bu pişiricileri sefer tasının deliklisi gibi düşünülebilir. Üst üste konulan bambu tepsiler aynı anda birçok yemeği buharda pişirmeyi sağlıyor. Buharda pişirme yöntemini hem lezzet açısından hem de sağlık açısından değerlendirecek olursak  muhteşem bir Çin mutfağı pişirme yöntemi. Buharda pişirme yöntemi kullanılarak pişirilen Çin mutfağı yemeklerine Çin mantısı ve buharda balık örnek verilebilir.

Kırmızı Pişirme Yöntemi

Çin mutfağına özgü olan kırmızı pişirme yöntemi genelde sert etleri pişirmek için kullanıyor. Malzemeler suyun içerisine alınıyor ve soya sosu, şeker, 5 baharat tozu(Çin mutfağına özgü bir baharat karışımı), acı biber tozu, şarap, zencefil gibi birçok baharatta eklenerek kısık ateşte uzun sürede pişiriliyor. Etin üzerini kırmızı bir doku kaplıyor ve kendine özgü bir tadı oluyor. Kırmızı pişirme yöntemi ile pişirilen yemekler soğuk veya sıcak servis edilebiliyor.

Haşlama Yöntemi

Çin yemek pişirme yöntemleri arasındaki en kolay pişirme yöntemi haşlama yöntemi denilebilir. Haşlama yönteminde malzemeler önce yıkanıyor ve kesiliyor daha sonrasında suya atılarak haşlanıyor. Hot Pot bu yöntem ile pişirilen yemekler arasında yer alıyor.

Fırınlama (Tandır) ile Pişirme Yöntemi

Tavuk, ördek, kuzu, koyun, domuz gibi hayvanlar soslandıktan sonra bütün olarak tandırın içerisine alarak pişiriliyor. Bu yöntem ile pişirilen en meşhur Çin yemeği hepimizin bildiği Pekin ördeği.

Ağır Ateşte Pişirme Yöntemi

Ağır ateşte pişirme yöntemi ile pişirilmek istenen sebzeler ve etler  büyük parçalar halinde doğrandıktan sonra derin bir kabın içine alınıyor ve su ekleniyor. İlk aşamada yüksek ateşte suyun kaynaması sağlanıyor. Daha sonrasında çok kısık ateşe alınarak yemek saatlerce pişiriliyor. 

8 Büyük Çin Mutfağı

Çin’in her bölgesinde birçok farklı mutfak bulunsada bunlardan en çok bilinenleri Çin’in 8 büyük mutfağı oluyor. Guangdong, Sichuan, Hunan, Zhejiang, Jiangsu, Anhui, Fujian, ve Shandong mutfakları Çin’in 8 büyük mutfağı içerisinde bulunuyor.

1. En Ünlü Çin Mutfağı: Guangdong Mutfağı

 • Çince:粤菜 Yuècài
 • Bulunduğu yer: Çin’in Guangdong Bölgesi, Hong Kong ve Macau
 • Özellikleri: Guangdong Mutfağı, uluslararası tanınma açısında en ünlü Çin mutfağı. Çin’in güney kesiminden yurtdışına gidenler oralarda açtıkları restaurantlar sayesinde bu mutfağı tanıtıyorlar. Guangdong mutfağı oldukça geniş bir yemek havuzuna sahip. Guangdong Mutfağı yemekleri diğer mutfaklardaki yemeklere göre daha hafif bir aromaya sahip. 
 • En Sevilen Yemekleri:Çin buharda yumurtası, beyaz kesilmiş tavuk 

2. Acısıyla Ünlü Çin Mutfağı: Sichuan  Mutfağı

 • Çince: 川菜 Chuāncài
 • Bulunduğu yer: Çin’in Sichuan Bölgesi, Chongqing
 • Özellikleri: Çin’de en sevilen mutfak Sichuan Mutfağı oluyor. Sichuan mutfağının en sevilen özelliği yemeklerin baharatlı ve acı olmaları. Sichuan mutfağında pişirilen yemeklerin acısı dünyanın en meşhur acılarından birisi olarak kabul ediliyor.
 • En Sevilen Yemekleri: Hot pot, Kung Pao Tavuğu, Ma Po Tofu 

3. Hafif Yemekleriyle Ünlü Jiangsu Mutfağı

 • Çince: 苏菜 Sūcài
 • Bulunduğu yer: Çin’’in Jiangsu Bölgesi
 • Özellikleri: Jiangsu Mutfağı Çin’in güney bölgesini temsil ediyor. Jiangsu Mutfağı yemekleri umamisi, hafif, tatlı ve doğal tatlarıyla ünlü bir Çin mutfağı. Bu mutfağı ünlü yapan bir diğer özelliği ise yemeklerin zarif görüntüleri oluyor. Bu mutfağın ana malzemeleri  taze balıklar ve deniz ürünleri.
 • En Sevilen Yemekleri: Nanjing tuzlu ördeği, Yangzhou kızarmış pilavı, tatlı ve ekşi mandarin balığı

4. Taze Yemekleri İle Ünlü Zhejiang Mutfağı

 • Çince: 浙菜 Zhècài
 • Bulunduğu yer: Çin’’in Zhejiang Bölgesi
 • Özellikleri: Zhejiang Mutfağı birbirlerine yakın bölgelerde oldukları için Jiangsu Mutfağına benzer bir mutfak. Yemeklerin taze sunulmasına önem veriliyor. Genelde yemekler çiğ servis ediliyor. Yemekler taze, kıtır ve mevsimsel oluyor.
 • En Sevilen Yemekleri: Tatlı sos ile birlikte ince dilimlenmiş lotus kökü, Longjing çayı ile kızarmış karides.

5. Yağsız Çin Mufağı: Fujian/Min Mutfağı

 • Çince: 闽菜 Mǐncài
 • Bulunduğu yer: Çin’’in Fujian Bölgesi
 • Özellikleri: Fujian Mutfağında yemekler genel olarak yağsız pişiriliyor. Deniz ve kara ürünlerin ikisi de bol miktarda yemeklerde kullanılıyor.
 • En Sevilen Yemekleri:Sebzeler ile haşlanmış 5 renk inci kalamarı, istiridye pankekleri Tatlı ve ekşi Litchi Meyvesi

6. En Acı Çin Mutfağı: Hunan Cuisine

 • Çince: 湘菜 Xiāngcài
 • Bulunduğu yer: Çin’’in  Hunan Bölgesi
 • Özellikleri: Bir başka acılı Çin mutfağı olan Hunan Cuisine, Sichuan Mutfağından daha acı ve baharatlı yemekleri ile biliniyor. Yemeklerde çok fazla acı biber, baharat, ve soya sosu kullanılıyor. 
 • En Sevilen Yemekleri:Hunan pirinç noodle, acılı tuzlanmış ördek, Changsha kokmuş tofu, General Mao’nun kızarmış domuzu, haşlanmış balık üzerine acı biberler

7. En Sağlıklı Çin Mutfağı: Anhui  Mutfağı

 • Çince: 徽菜 Huīcài
 • Bulunduğu yer: Çin’’in  Anhui Bölgesi
 • Özellikleri:Anhui bölgesinde birçok büyük dağ bulunduğu için tıbbi bitkilerin kullanıldığı bir mutfağa sahip oluyor. Anhui mutfağı yemekleri oldukça besleyici ve sağlıklı olarak görülüyor.
 • En Sevilen Yemekleri:Sarı yengeç kekleri, Haşlanmış Bambu filizleri, Mandarin Balığı

8. Noodle Severler İçin Shandong Mutfağı

 • Çince:鲁菜 Lǔcài
 • Bulunduğu yer: Çin’’in   Shandong Bölgesi ve Güney Liaoning Bölgesi
 • Özellikleri: Shandong Mutfağı yemekleri ekşi ve tatlı aromalara sahip. Yemeklerin yanında genelde noodle ve mantou tüketiliyor.
 • En Sevilen Yemekleri: Kestaneli tavuk, yeşil soğanlı gözleme, karamelli tatlı patates

En sevilen Çin mutfağı listemiz bu şekilde. Çin’in en sevilen yemeklerini öğrenmek için Çin yemekleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!