ÇİN HALK CUMHURİYETİ

Çin Hakkında Bilgi Edinmek İsteyenler Buraya!

Çin Halk Cumhuriyeti ya da kısaca Çin; Asya kıtasında yer alan, geniş topraklara sahip, kalabalık nüfusuyla bilinen, gelişmiş bir uzak doğu devleti. 1949 yılında gerçekleşen Çin Komünist Devrimi’nin ardından kurulan Çin Halk Cumhuriyeti, şu anda Çin Komünist Partisi tarafından yönetiliyor. Şangay, Hong Kong, Guangzhou gibi birçok metropole ev sahipliği yapan Çin’in başkenti Pekin. İşte Çin hakkında bilgi sahibi olmak ve ülkenin nüfusu, yüz ölçümü, başkanı, ekonomisi, dini gibi konularda bilgiler edinmek isteyenler için kısa bilgiler.

Dünya’nın En Kalabalık Ülkesi: Çin’in Nüfusu Kaç?

2020 Yılı Çin Nüfusu ve Diğer Ülkelerle Karşılaştırması

Çin’i tanımlarken akla ilk olarak “dünyanın en kalabalık ülkesi” tabiri geliyor. Bu nedenle Çin hakkında bilgi edinmek isteyenlerin en çok ‘Çin’in nüfusu kaç?’ sorusunu merak ediyor. Çin nüfusu; 2020 yılı itibariyle yaklaşık olarak 1,4 milyar. Çin Halk Cumhuriyeti nüfus yoğunluğu bakımından dünya üzerindeki en kalabalık ülke. Çin nüfusu, dünya nüfusunun neredeyse 5’te 1’ini oluşturuyor. Diğer bir ifadeyle dünya nüfusunun yaklaşık olarak %20’sini Çinliler oluşturuyor. Ülke nüfusunun bu kadar kalabalık olması Çin Halk Cumhuriyeti’ne çok büyük bir iş gücü sağlıyor. Ancak Çin nüfusu bu kadar kalabalık olunca, kalabalık nüfus ülke için bir yük de oluşturuyor. Bu yükü hafifletmek için Çin hükumeti yıllarca tek çocuk politikası uyguluyor. Ancak Çin nüfusu yaş ortalaması gittikçe artmaya genç iş gücü sayısı ise azalmaya başlayınca, Çin yönetimi 2016 yılında ailelere ikinci çocuk için hak tanımaya başlıyor.

Uzak Doğu’nun Hakimi Çin’in Yüz Ölçümü Ne Kadar?

çin hakkında bilgi
Çin Haritası

Çin hakkında bilgi toplayanların aradığı bir diğer konu ise Çin yüzölçümü. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in aynı zamanda dünyanın en geniş topraklarına da sahip olduğu düşünülebilir. Ancak her ne kadar çok geniş bir coğrafyaya sahip olsa da Çin Halk Cumhuriyeti; Rusya ve Kanada’nın ardından dünya üzerinde en büyük yüzölçümüne sahip 3. ülke. Çin yüzölçümü; yaklaşık olarak 9.600.000 km². Çin Halk Cumhuriyeti bu geniş coğrafyasında, 34 tane eyalet düzeyinde yönetim barındırıyor. Bunlardan 23 tanesi eyalet, 4 tanesi doğrudan yönetilen şehir, 5 tanesi özerk bölge ve 2 tanesi ise özel idari bölge. 

Çinliler Hangi Dine İnanıyor?

Taoizm Öğretisinin Lideri Lao Zi

Çin dini, Çin hakkında bilgi edinmek isteyenler için en merak edilen konular arasında yer alır. Aslında, Çin dini açıdan ülkemiz kadar tutucu bir inanca sahip değil. Ancak Çin haklının inandığı bir kaç din var. Çin dini olarak adlandırabileceğimiz bu dinler; Taoizm(Daoizm), Budizm, Hristiyanlık ve İslam. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu inançsız olduğunu belirtmekle beraber yerel gelenekleri ya da Taoizm öğretisini takip ediyor. Taoizm aslında Çinli düşünür Lao Zi’nın eseri olan ve ahlak konusunu ele alan Dao De Jing’e (Tao Te Ching) dayanıyor. Yani bildiğimiz dinlerden daha çok bir öğreti. Ancak bazı Çinliler bu öğretiyi dini kimliklerini tanımlamak için de kullanıyor. Aynı şekilde büyük düşünür Konfüçyüs’ün öğretisi olan Konfüçyanizm de zaman zaman entelektüeller tarafından dini kimlik olarak belirtiliyor. Yani öğretiler Çin kültüründe önemli bir yer kaplıyor ve Çin dini çoğunlukla, bizim alışkın olduğumuz Tanrı inancı olan dinlerden farklı olarak öğretilere dayanıyor. Çin’in ülke nüfusunun %10-16’sı Budist, % 3-4’ü Hristiyan ve %1-2’si Müslüman.

1.5 Milyar İnsanı Yöneten Çin Devlet Başkanı Kim?

çin hakkında bilgi
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping

Çin hakkında bilgi edinmek isteyenlerin aradığı diğer bir konu, Çin devlet başkanı. Dünyanın en kalabalık ülkesini yöneten kişi şu anda Xi Jinping (Şi Cinping). Çin devlet başkanı Xi Jinping 15 Haziran 1953 doğumlu ve 66 yaşında. 2013 yılından bu yana Çin devlet başkanı olarak görev yapıyor.

Çin devlet başkanı, 1982 Çin Anayasası esaslarına göre Çin Ulusal Halk Kongresi tarafından seçiliyor. Çin’de 2018 yılına kadar devlet başkanı her dönem beş yıl olmak üzere; yalnızca iki dönem görev yapabiliyordu. Ancak şu anda bu sınırlandırma kalkmış durumda ve seçildiği taktirde seçilen kişi uzun yıllar Çin devlet başkanı olarak görev yapabiliyor.

Çin Ekonomisi Güçlü mü?

çin ekonomisi

Çin hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin en çok araştırdığı konular arasında Çin ekonomisi geliyor. Özellikle 1978 reformlarından sonra dünyaya açılarak tanınmasından sonra Çin, ekonomik büyümesi ile kendisinden oldukça söz ettiriyor. Halihazırda, Çin ekonomisi dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konumunda. Çin’de ekonomi üretime dayalı bu nedenle Çin dünyanın fabrikası olarak adlandırılıyor. Dünyanın en büyük üretim ekonomisi de Çin’in elinde. Aynı zamanda Çin, dünya üzerinde en çok ihracat yapan ülke konumunda. Gelişen ekonomisine bağlı olarak son dönemde tüketimin artması sonucu Çin Halk Cumhuriyeti tüketim ekonomisinde de dünyada ikinci sıraya yükselmiş durumda.

Uzak Doğunun En Geniş Coğrafyası Çin’in İklimi Nasıl?

Çin hakkında bilgiler verirken değinmek istediğimiz diğer bir nokta da Çin iklimi. Çin Halk Cumhuriyeti coğrafyasının uçsuz bucaksız olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle Çin iklimi bölgelere göre farklılık gösteriyor ve yer yer muson, çöl, karasal ve tropikal savan iklimleri görülüyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Güney’inde çoğunlukla muson iklimi görülürken, Kuzey’inde sert bir karasal iklim hakim. Çin’in doğusu yaz aylarında musonlardan dolayı oldukça fazla yağış alırken, Batısı ise çok fazla yağış almıyor. Örneğin Çin’in Kuzeybatısı senelik sadece 50 metreküp yağış ortalamasına sahipken, Güneydoğusu 3000 metreküp gibi yüksek rakamlara ulaşıyor. Yağan yağmurun büyük bir kısmı Mayıs ve Ekim ayları arasında yeryüzüne düşüyor. Hava sıcaklıkları ile ilgili Çin hakkında bilgi verecek olursak Güney ve Kuzeydeki sıcaklıklar farklılık gösteriyor. Yaz aylarında sıcaklıklar birbirine yakın seyreden kış aylarında aradaki sıcaklık farkı 35 dereceye kadar çıkıyor. Kışları Kuzey Çin sert ve soğuk bir kış yaşarken, Güney Çin’de ılıman bir hava hakim oluyor.

çin hakkında bilgi

Çin hakkında bilgiler verdiğimiz bölüm hakkında soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Dilerseniz Çince hakkında merak edilenleri aktardığımız yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!