ÇİN HALK CUMHURİYETİ

Çin Devlet Başkanı Kimdir? Kısaca Hayatı

Bu yazımızda, Çin’in en yüksek siyasi konumuna sahip olan kişiyi tanıtıp, “Çin devlet başkanı kimdir?” ya da diğer bir ifadeyle “Çin Cumhurbaşkanı kimdir?” sorusuna yanıt vererek, Çin lideri hakkında bilgiler vereceğiz. Çin devlet başkanı Xi Jinping(Şi Cinping), devlet başkanlığı görevinin yanı sıra hem Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri hem de Merkez Askeri Komisyon başkanı olarak görev yapıyor. 67 yaşındaki Çin lideri, 14 Mart 2013 yılından beri Çin cumhurbaşkanı diğer bir ifadeyle Çin devlet başkanı olarak görevini sürdürüyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Hayatı

Çin başkanı Xi Jinping 1 Haziran 1953 tarihinde Pekin’de dünyaya geliyor. Xi’nin babasıXi Zhongxun (Şi Congşün), Çin Halk Cumhuriyeti kurucusu Mao Zedong’un yoldaşlarından ve aynı zamanda Çin’in birinci kuşak liderlerinden. Xi Zhongxun, 1960’larda başlayan Çin Kültür Devrimi sırasında, yeni Sovyet Komünizm modelini desteklediği iddiasıyla karşı devrimcilikle suçlanıyor ve görevden alınıyor. Hatta Xi daha sonraları, Çin’in Yönetimi isimli kitabında bu olayı “onu kınadılar ve aşağıladılar” şeklinde anlatıyor.

Xi Jinping’in Gençlik Yılları

çin devlet başkanı xi jinping

Kültür Devrimi’nden Xi Jinping de nasibini alıyor. Kırsal ve fakir bir yer olan Yanchuan ilçesine sürgün ediliyor ve burada Liangjiahe köyünde çalışmaya başlıyor. Köy o kadar fakir ki halk mağaralarda yaşıyor. Komünist partinin genç mensubu Xi de yerel halk gibi bir mağarada yaşamak zorunda kalıyor. Çin devlet başkanı Xi Jinping’in okumaya olan düşkünlüğü o dönemlerden geliyor. Açlık ve yoksullukla mücadele etmek zorunda kaldığı mağarada bile mum ışığında kitap okumaya devam ediyor. Bu zorlu koşullar altında, fakir köylü halka yardım ediyor, tarlalarda çalışıyor ve komünist rejimin en alt birimi olan Gençlik Kollarında fedakarca çalışıyor. Xi Jinping 7 yıl boyunca Çin’in kırsal kesimlerinde görev yaparak yerel halkın saygısını ve sevgisini kazanıyor. Babasının mezar taşında yazan “Halk için çalıştı, Halk için savaştı” sözlerini adeta hayatına rehber ediniyor.

Üniversite Hayatı ve Siyasi Kariyeri

Çin kırsallarında görev yaptıktan sonra 1975 – 1979 yılları arasında Çin’in en saygın üniversitelerinden birisi olan Tsinghua Üniversitesi’nde kimya mühendisliği okuyor. Okulu bittikten sonra siyasi basamakları yavaş yavaş tırmanan Xi, 1999 – 2002 yılları arası Fujian valiliği ve 2002 – 2007 yılları arası Zhejiang parti komite sekreterliği yapıyor. 2007 yılında Çin’in ekonomik başkenti olan Şangay şehrinde parti komitesi sekreterliği görevi yapıyor. Küçük yaşlarda edindiği tecrübelerle siyasi başarılar elde etmeye devam eden Xi Jinping, Partide Maocu ve Batı karşıtı kimliği ile öne çıkıyor.

Siyasi alandaki başarıları göz dolduran Xi, 2008 yılında Çin Devlet Başkanı Yardımcısı görevine getiriliyor. Çin devlet başkanı olarak görev yapmaya başlayacağı 2013 yılına kadar bu görevini sürdüren Xi, aynı zamanda 2010 – 2012 yılları arasında Merkezi Askeri Komisyon Başkan Yardımcısı olarak da görev yapıyor. 15 Kasım 2012 yılında Çin Komünist Partisi Genel Sekreterliği görevine gelen Xi Jinping, 14 Mart 2013 tarihinde halefi Hu Jintao’dan görevi devralıyor ve o tarihten bu yana Çin devlet başkanı olarak görev yapıyor.

Çin Lideri Xi Jinping’in Siyasi Tutumu

çin devlet başkanı xi jinping

Çin devlet başkanı Xi Jinping yönetim felsefesini; insan odaklı, kalkınmada bilimi rehber alan, yenilikçi, çevre dostu, açık ve paylaşımcı olarak tanımlıyor. Xi Jinping parti disiplinine ve birliğine oldukça önem veriyor ve bu konuda çok sıkı tedbirler uyguluyor. Yolsuzlukla mücadele kapsamında verdiği çabalarla bilinen Xi, bürokraside yolsuzlukların önüne geçmek için ciddi çalışmalar yürütüyor. Xi Jinping genellikle Çinli bir milliyetçi olarak tanımlanıyor. Çin rüyası olarak adlandırdığı politikayla bireysel ve ulusal özlemlere vurgu yaparak yasaları ve merkezi yönetimi güçlendirmek adına sosyalist piyasa reformlarına önem veriyor. Dış politikada daha agresif bir yapıyı benimseyen Xi; gerek ABD Çin ticaret savaşı, gerekse Çin’in Güney Çin denizindeki iddiaları ve serbest ticaretin savunucusu rolü ile iddialı bir dış politika ortaya koyuyor. Ayrıca “Bir Kuşak Bir Yol” projesi ile Afrika ve Avrasya üzerindeki Çin etkisini artırarak Çin ekonomisini geliştirmek istiyor.

Forbes dergisi tarafından 2018 yılında dünyadaki en güçlü ve etkili kişi olarak seçilen Çin devlet başkanı Xi Jinping, Çin Halk Cumhuriyeti tarihinin en güçlü liderlerinden birisi olarak kabul ediliyor. 2018 yılında anayasada yaptığı değişiklikle devlet başkanlığı süre sınırını kaldıran Xi, en az bir dönem daha Çin devlet başkanı olarak görev yapması bekleniyor.         

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Kitabı: Çin’in Yönetimi

Çin’in yönetimi kitabı; görevde olan bir Çin devlet başkanı tarafından yazılmış olan ilk kitap özelliğini taşıyor. Xi Jinping’in yazı, kitap, demeç, talimat ve konferanslarından derlenmiş olan kitap Çin hakkında bilgi toplamak isteyenlere, hemen hemen her konuda birinci ağızdan kaynak işlevi görüyor.  Peki, Çin devlet başkanı Xi Jinping; geleceğin süper gücü olarak görülen çağdaş Çin hakkında, kitabında nelerden bahsediyor? İşte Çin’in Yönetimi kitabından satır başları;

  •  Çin lideri Xi Jinping kitabında, geleneksel Çin kültürüne atıfta bulunarak geçmişin öneminden bahsediyor.  Seçkin kültürlerine dayanmaları gerektiğini, yalnızca kökünü unutmayanların geleceği şekillendirebileceğini söylüyor.
  • Çin Komünist Devrimi’ne atıfta bulunarak Çin’in gelişiminin ancak ve ancak yine Çin’e has sosyalizmle olacağını savunuyor.
  • Sosyalist piyasa ekonomisini, diğer bir deyişle devlet kapitalizmini kast ederek Çin’e has sosyalizm tabirini çokça vurguluyor.
  • Mao’nun “oku hedefe göre atma” felsefesini uygulayarak, Çin sosyalizmi ile hedefe ulaşacaklarını belirtiyor.
  • Yolsuzluk hususundaki hassasiyetini vurgulayan Çin devlet başkanı; yolsuzluğa büyük ve küçük çapta dahil olan “sinek” ve “kaplanlarla” nasıl mücadele ettiğini ve edeceğini anlatıyor.
  • Kamu parasının herkese ait olduğunu, kimsenin buna el uzatamayacağını vurgulayarak yolsuzluk konusundaki hassasiyetini ortaya koyuyor.
  • Çin halkına övgüler dizerek; çalışkan, zeki ve cesur bir millet olarak tanımlıyor. 
  • Ülke yönetiminin lafla değil icraatla olduğunu vurguluyor.
  • Aydınlık bir geleceğe kavuşmanın yalnızca çalışmakla mümkün olduğunu vurgulayan Çin devlet başkanı; en büyük hobisini ise okumak ve öğrenmek olarak tanımlıyor.

Aslında kitabı okudukça Çin devlet başkanı Xi Jinping önderliğinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin başarısının tesadüf olmadığını ve başarıya giden yolun çalışmaktan geçtiğini görebiliyorsunuz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!