ÇİN KÜLTÜRÜ

Çin Çayı Nedir? Tarihi, Türleri ve Faydaları

Çay; ülkemiz kültüründe üzerine edebiyat yapılacak kadar önemli bir yer tutuyor. Bu durum bütün dünya ile birlikte Çin kültüründe de aynı. Her ne kadar Çin çayı denince akla yeşil çay gelse de  Çin’de birçok farklı türde ve kalitede çay üretiliyor ve tüketiliyor. Bazı Çin çayları tadı ile öne çıkarken Çin yeşil çayı gibi bazı Çin çayı çeşitleri ise sağlıklı oluşlarıyla ön plana çıkıyor. Çin çayı fiyatı çay türüne göre değişiklik gösterebiliyor. Da Hong Pao gibi bazı özel çeşitlerin 1 kilosu ise 100 dolara alıcı bulabiliyor. Çin çayı hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra sizlerle çayın tarihine, türlerine ve faydalarına birlikte bakalım.

Çin Çayı Nasıl Ortaya Çıktı?

Çay, Çince’de 茶 (chá) şeklinde isimlendiriliyor. Bu isim dilimize çay, Rusça’ya ise чай olarak geçiyor. Aynı zamanda batı dillerinde çay kelimesini karşılayan “tea, tee” gibi kelimeler de yine çayın Fujian lehçesinde telaffuzu olan tú kelimesinden geliyor. Çayın hem kendisinin ve hem de isminin dünyaya yayıldığı yer olan Çin’de çayın ortaya çıkışı ile ilgili ilginç bir hikaye bulunuyor. İşte Çin çayı ortaya çıkış hikayesi…

Zhou hanedanlığı döneminde Kral Shennong(神農) bir ziyaret için sarayından çıkıyor. Biraz yol aldıktan sonra dinlenmek için askerleriyle birlikte bir ağacın gölgesini seçiyor. Dinlenme esnasında adet olduğu üzere su kaynatılarak krala ikram ediliyor. Kral suyunu içmeden önce ağaçtan bir yaprak koparak suyun içine düşüyor. Suyun renginin değiştiğini gören kral yine de suyu içmek istiyor ve içtikten sonra bu içeceği çok rahatlatıcı buluyor. Böylece tarihin ilk çayı demlenmiş oluyor.

Bu hikayede altında dinlenecek büyüklükte bir çay bitkisinin varlığı kulağa garip geliyor. Ancak hikayenin doğruluğuna inanan kişiler bu hikayenin Yunnan bölgesinde geçtiğini savunuyor. Çünkü Yunnan bölgesindeki bazı antik çay ağaçlarının boyu 9 metreyi bulabiliyor.

Çin Çayı Çeşitleri ve Faydaları

Çin çayı çeşitleri

Aslında bütün Çin çayları çeşitleri Camellia Sinensis adı verilen bitkiden elde ediliyor. Ancak çayın işlenme şekline, kokusuna, tadına ve rengine göre farklı Çin çayı çeşitleri ortaya çıkıyor. Bu Çin çaylarına bakacak olursak…

Çin Yeşil Çayı

İmparator Shennong’un demlediği çay Çin yeşil çayı olarak kabul ediliyor. Herhangi bir oksidasyon işlemine maruz kalmadan üretilen Çin yeşil çayı sindirim sistemine yardımcı olarak vücudun sağlık dengesini koruyor. Uzun yıllar geleneksel Çin tıbbı içerisinde tedavi edici olarak kullanılan Çin yeşil çayı dünyada en çok tüketilen çaylar arasında yer alıyor. Yeşil çay; 100 ml için 1 çay kaşığı yeşil çay ile hazırlanıyor. İdeal demleme sıcaklığı 60-90 derece olan bu Çin çayı 1 ila 3 dakika arasında içmeye hazır hale geliyor. 

Oolong Çayı

Yeşil ve kırmızı Çin çayı karışımı ile elde edilen Oolong çayı, tadıyla meşhur olan Çin çayları arasında yer alıyor. Çin ve Japon kültüründe önemli bir yer tutan Oolong çayı, Japon imparatorlar tarafından sağlıklı bir ömrün formülü olarak kabul ediliyor. Oolong çayı hücreleri yenileyerek cildin güzelleşmesine katkı sağlıyor. Sindirim sistemini de düzenleyen bu çay içerdiği yüksek kafein oranı nedeniyle geç saatlerde tüketildiğine uyumaya engel olabiliyor.

Beyaz Çin Çayı

Beyaz Çin çayı bahar zamanı çiçek açmayan çay yapraklarından elde ediliyor. Beyaz Çin çayı üretmek için yapraklar herhangi bir işleme maruz bırakılmıyor, yalnızca kurutuluyor. Hasat zamanından önce toplanan bu çay içerdiği kateşin maddesi ile önemli bir antioksidan özelliği taşıyor. Çin ekonomisi için oldukça önemli olan beyaz çay yumuşak içimi ile biliniyor. Demlendiği zaman çok açık bir renge sahip olması sebebiyle beyaz çay olarak adlandırılan bu Çin çayı fiyatı ile oldukça ilgi çekiyor.

Pu Erh Çayı

Pu Erh Çayı olarak bilinen ve Yunnan bölgesinde yetişen bu çay hem lezzeti hem de şifalı oluşuyla ünlü. Geleneksel Çin tıbbı içerisinde yüzden fazla hastalığın tedavisi için kullanılan Pu erh çayı dünyadaki en değerli çaylardan birisi olarak kabul ediliyor.

Sarı Çin Çay

Yeşil ve beyaz çay arasında bir tada sahip olan Sarı çay Çin’in Hunan eyaletinde üretiliyor. Kendine has bir tada sahip olan bu çay nemli çay yapraklarının doğal yöntemlerle kurutulması sonucu elde ediliyor.

Siyah Çay

Siyah çay birçok ülke ile birlikte bizim ülkemizde en çok tüketilen çaylar arasında yer alıyor. Çay yaprağının işlenmesi ve oksitlenmesi ile elde edilen siyah çay deniz aşırı ülkelere gönderimde dayanıklı olması ve güzel lezzeti sayesinde çokça tercih ediliyor. Kafein açısından zengin olan ve antioksidan özelliği bulunan siyah çay sindirim sistemi için de oldukça faydalı.

Ünlü Çin Çayları

Birçok türde çayın üretimine ev sahipliği yapan Çin’in bazı bölgeleri ürettiği özel çaylar ile ünlü. Bu çayları özel yapan çoğunlukla antik çay ağaçları, çay bitkisinin kalitesi ve çayın nadirliği. Bunların arasında bir Oolong çayı olan Da Hong Pao gibi kilogramı 100 doları bulan Çin çayı fiyatı görmek de mümkün.

Yeşil Çay西湖龙井 Dragon wellHangzhou, Zhejiang
Yeşil Çay洞庭碧螺春 Dongding Green SpiralSuzhou, Zhejiang
Yeşil Çay黄山毛峰 Yellow mountain tipHuangshan, Anhui
Yeşil Çay珠茶 GunpowderPingshui, Zhejiang
Yeşil Çay六安瓜片 Liuan leafJinzhai, Anhui
Yeşil Çay珍眉 Chun MeeZhejiang; Anhui
Oolong Çayı武夷岩茶Wuyi Rock Tea (Da Hong Pao)Wuyi, Fujian
Oolong Çayı安溪铁观音 Anxi Iron GoddessAnxi, Fujian
Sarı Çay君山银针 Jun mountain Silver needleYueyang, Hunan
Siyah Çay祁门红茶 KeemunQimen, Anhui
Siyah Çay拉普山小种 Lapsang SouchongWuyi, Fujian
Siyah ÇaySzechwan ImperialSichuan
Beyaz Çay白毫银针 White Tip silver needleFuding, Fujian
Beyaz Çay白牡丹 White PeonyFujian
Pu Erh çayı云南普洱 Yunnan PuerhPuerh, Yunnan
Yasemin Çayı茉莉花茶 Jasmine flowerFuzhou, Fujian

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!