ÇİNCE

Çin Bursları Nelerdir? Çin’de Burslu Eğitim Şansları

Çin bursları Çin’de Çince öğrenmek ya da Çin’de eğitim almak isteyenler için harika bir fırsat. Çünkü yurtdışında eğitim görmek zaman zaman maddi imkansızlıklar nedeniyle mümkün olmuyor. Bu nedenle Çin bursları Çin’de burslu üniversite okumak isteyenlerin imdadına yetişiyor. Burada saydığımız Çin bursları çoğunlukla; Çin lisans bursu, Çin yüksek lisans bursu ve Çin doktora bursu sağlıyor.

Çin’de eğitim almak için bir kaç farklı Çin bursu seçeneği mevcut. Bunlardan bazıları tam burs bazıları ise yarım burs. Tam burs; ücretsiz okul ve yurt imkanının yanında aylık olarak cep harçlığı almanızı da sağlıyor. Yarım burslar ise çeşitlilik göstermekle birlikte çoğunlukla okul + yurt paranızı karşılıyor. Bazı yarım burslar ise sadece okul ücretinizi karşılıyor. Biz bu yazımızda Çin bursları hakkında genel bilgiler veriyoruz. İşte sizler için Çin’de burs imkanları…

Not: Yazımızda burslara ilişkin genel bilgiler, başvuru linkleri ve genel yöntemler ele alınıyor. Detaylı bilgilendirmeler için yönlendirme linkleri de mevcut. Konu çok fazla detay içerdiği için tek bir yazı altında toplamak mümkün değil. Burada amaç Çin’de burs imkanları hakkında bilgiler vermek. Bursa başvuracak kişiler verdiğimiz linkleri de kullanarak internet üzerinden detaylı araştırma yaparak burs başvurusunda bulunabilir ya da profesyonel ajanslardan yardım alabilir.

Çin Hükümet Bursu / Çin Devlet Bursu

çin bursları

Çin bursları arasında en çok bilinen ve en yaygın olanı Çin devlet bursu ya da diğer bir ifade ile Çin hükümet bursu. Bu burs Çin devleti tarafından bütün dünyada veriliyor. Çin hükümet bursu sayesinde tam burslu olarak Çin’de eğitim görebiliyorsunuz. Burs; okul ve yurt masraflarının karşılanmasının yanı sıra cep harçlığı ve Çin’de bulunduğunuz süre içerisinde sağlık sigortası da sağlıyor. Burs çok geniş kitlelere hitap ettiği ve kontenjanlar sınırlı olduğu için rekabeti yüksek burslar kategorisinde.

Bursa başvurabilmek için genel hatlarıyla yaş, diploma, seyahat kısıtlılığı olmaması gibi ön şartlar ve niyet mektubu, tavsiye mektubu, dil belgesi, transkript gibi birçok evrak gerekliliği bulunuyor. Burs şartları ve başvuru sürecine ilişkin detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Başvurular MEB web sitesi üzerinden yapılıyor. Buraya tıklayarak başvuru ekranına ulaşabilirsiniz.

Çin Eyalet / Şehir Bursları 

çin bursları
Çin bursları – Shanghai bursu

Çin eyalet bursları da Çin hükümet bursu ile çok benzerlik gösteriyor. Burada Çin devleti yerine şehir/eyalet belediyeleri öğrencilere burs sağlıyor. Eyalet burslarına başvuru ile ilgili şartlar değişmekle birlikte onlar da hemen hemen devlet bursu ile aynı şartları istiyor. Aynı şekilde eyaletler de tam burslu eğitim almanıza olanak tanıyor. Bir başka deyişle Çin hükümet bursu ile sahip olacağınız bütün hakları bu bursla da alabiliyorsunuz.

Çin bursları arasında en meşhur olanlardan bir tanesi Shanghai belediye bursu. Shanghai hükümeti yarım burs da sağlıyor. Yarım burs kapsamında ise ücretsiz öğrenim ve konaklama yanında sağlık sigortası da bulunuyor. Başvuruları online olarak yapabiliyorsunuz.  Başvuru yapmak ve başvuru şartları, süreci gibi konuları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Çin Bursları: Konfüçyüs Bursu / Hanban Bursu

konfüçyüs enstitüsü

Konfüçyüs bursu Çin’in üniversitelerden sorumlu kurumu olan Hanban’ın yurt dışında açmış olduğu enstitüler aracılığıyla verdiği bursa verilen isim. Bu bursun temel özelliği Çince öğrencileri tarafından alınıyor olması. Bu bursu alabilmek için Çin’in yapmış olduğu Çince seviye sınavından (HSK) en az HSK 3(nadiren) ya da HSK 4 seviyesinde geçer not almanız gerekiyor. Bursun kapsamı tam burs olacak şekilde okul, konaklama ve harçlık başlıklarını kapsıyor. Genel gereklilikler diğer burslar ile benzer. Bu burs yarım yıl ya da bir yıl olacak şekilde Çin’de Çince eğitimi almanıza ya da 4 yıllık lisans eğitimi almanıza olanak tanıyor. Ülkemizde birkaç üniversite bünyesinde Konfüçyüs enstitüsü bulunuyor. 

Konfüçyüs bursu şartları, imkanları ve sürece ilişkin detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Konfüçyüs bursu başvuru ekranı için buraya tıklayabilisiniz.

Çin İpek Yolu Bursu

Çin bursları – Bir Kuşak Bir Yol Bursu

Çin bursları arasında Çin’in son dönem ekonomik hamlesi olan bir kuşak bir yol projesi kapsamında yeni ipek yolu güzergahında bulunan ülkelerin vatandaşlarına sağladığı burs da bulunuyor. Ülkemiz de bu güzergah üzerinde bulunduğu için ülkemiz vatandaşları bu burstan yararlanabiliyor. İpek yolu Çin bursu kapsamda iki farklı burs sağlanıyor. Birisi ücretsiz okul, yurt ve cep harçlığını içeren tam burs diğeri ise sadece ücretsiz okul ve yurt içeren yarım burs. Yine bu burs için de diploma, dil yeterliliği gibi gereklilikler mevcut. 

İpek yolu bursu için bu burs kapsamında olan okullara doğrudan başvuru yapmanız gerekiyor. Burs hakkında detaylı bilgi, başvuru sürecine ilişkin yönlendirmeler ve bursu sağlayan üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Çin Bursları: Üniversiteler 

Çin’deki üniversitelerin bireysel başvuru yoluyla öğrenci aldıkları bir burs sistemi de mevcut. Burada burs veren üniversiteler internet üzerinden araştırılarak bulunabilir. Üniversite bursu için gereklilikler yukarıdaki gerekliliklerle benzerlik göstermekle birlikte farklı talepler de olabiliyor. Bu burslarda üniversite hocalarından alınacak kabul mektubu ve  eski hocalardan alınacak olan referans mektubu büyük önem taşıyor. Bu burslar çoğunlukla sadece okul ücretini ya da okul + yurt ücretini karşılıyor.

Özet olarak Çin’de burslu üniversite okumak için yapılması gereken; verdiğimiz bilgiler ışığında Çin bursları araştırmak ve zamanında başvuru yaparak bursu almaya çalışmak. Bu konudaki en büyük tavsiyemiz girişken olmanız. Özellikle üniversite bursları için üniversite ve hocalarla iletişime geçmeniz, kendinizi ve hedeflerinizi doğru ifade ederek burs alma ihtimalinizi artırmanız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!