ÇİN KÜLTÜRÜ

Çin Burçları Nelerdir? Ortaya Çıkış Efsanesi ve Özellikleri

Çin kültürü içerisinde burçlar büyük bir rol oynuyor. Çinliler burçlarına göre şanslı olduğu yılı, evlilik uyumlarını, en iyi kariyer planlarını, bebek sahip olma zamanları ve daha fazlasını Çin burçlarına göre belirliyor. Hatta Çinli erkekler, kadınların yaşının sorulmasını doğru bulmakdıkları için Çin burçlarını sorarak centilmen bir davranış sergiliyor.

Çin burçları, bizim bildiğimiz yıldız burçlarından farklı olarak 12 hayvan ile isimlendiriliyor. Çin burçları Çin’in binlerce yıldır kullandığı 12 hayvanlı ay takvimine göre belirleniyor.

Çin Burçları Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Çin burçları, Çin takvimindeki 12 yılı temsil ediyor. Çin takvimi ortaya çıkışı ise M.Ö 2700’lere dayanıyor. Çinlilerin atası Sarı İmparator Huangdi, Dao Rao Shi’yi bir takvim sistemi oluşturması için görevlendiriyor. Dao Rao Shi’da gök’teki ve yeryüzündeki kuralları ve 4 mevsimi inceliyor. Bunun sonucunda “10 Göksel Kök ve 12 Dünyevi Dal”ı oluşturuyor. Bu sistem 60 yılda bir tekrar eden 60 yıllık bir döngüyü ifade ediyor. Bu döngü sistemi sayesinde yıllar, aylar ve saatler belirlenebiliyor. Dao Rao Shi bu takvimi oluştururken incelediği kurallar arasında  yin-yang ve 5 element kavramları da bulunuyor. Her bir  “10 Göksel Kök ve 12 Dünyevi Dal”  5 element ve yin-yang özelliklerini taşıyor. 

çin burçları çin takvimi tablosu
10 Göksel Kök ve 12 Dünyevi Dal-5 element özellikleri- yin yang ve karşılık geldiği hayvanlar

60 yıllık döngüyü ve “10 Göksel Kök ve 12 Dünyevi Dal”ı bir örnekle açıklayalım. Bu sistem ile her bir yıl isimlendirilıyor. Birinci yıldan ele alacak olursak. 1. yılı 10 Göksel Kökten Jia 2. yılı ise Zi oluşturuyor ve bu yılın ismi Jia-zi- Fare yılı olmuş oluyor. Bu sırasıyla devam ediyor ve 60. yılda bu döngü başa dönüyor. Peki bunlar ne işe yarıyor. Normal takvim olarak kullanımının dışında 5 element ve yin yang kuvvetleri ile birlikte o yıl hakkında tahminler yapılıyor. O yılın nasıl geçeceği, nasıl kararlar alınması gerektiği gibi. Çin takvimi konusunu daha detaylı olarak başka bir yazıda inceleyeceğiz.

Çin’de yüzyıllar boyunca bu sistem kullanılıyor. Han Hanedanlığı  (M.Ö 202- M.S 220) döneminde hayvanların insanların yaşamına etki ettiği gözlemleniyor. Her hayvanın yapısı ve karakteri temel alınarak 12 Dünyevi Dal ile eşleştiriliyor (Yukarıdaki tabloda olduğu gibi). Çin felsefesinde yin-yang ve 5 elementin insanların yaşamını etkilediği ve onlara yön verdiği inancı gibi Çin burçları hakkında da benzer inançlar bulunuyor. Aslında Çin kültüründe yer alan her bir öge birbirini birer yapboz parçası gibi tamamlıyor ve ayrılmaz bir bütün oluşturuyor.

Bu bilgiler ışığında Çin burçlarının nasıl yorumlandığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Anlaşılmayan konuları yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Çin Burçları Ortaya Çıkış Efsanesi

Efsaneye göre Jade İmparator, (玉皇大帝—yù huáng dà dì) kendisini korumak üzere 12 hayvan seçmek istiyor. Ölümlü dünyaya gönderdiği mesajında Cennet kapısına gelecek 12 hayvanı kendi koruması yapacağını ve geliş sırasına göre de onlara derece vereceğini söylüyor. Bunu duyan hayvanlar ertesi gün yola çıkmaya başlıyor. Fare ile kedi komşu oldukları için kedi fareye sabah onuda kaldırmasını söylüyor. Fakat fare, kedi ona kötü davrandığı için kediden intikam almak istiyor ve sabah erkenden yola çıkarken kediyi uyandırmıyor. Bu yüzden kedi Çin Burçları arasında yerini alamıyor. Kedi ile farenin arasındaki düşmanlığın bu olaydan sonra ortaya çıktığı kabul ediliyor.

Fare sabah erkenden yola çıktığı için yolda kimseyi görmüyor ve ilk kendinin varacağını düşünüyor fakat karşısına bir nehir çıkıyor. Nehri geçemeyeceği için bekliyor. Bekliyor ve en sonunda öküz geliyor. Fare hemen öküzün üstüne atlıyor. Öküz iyi niyetli olduğu için fareye bir şey demiyor. Cennet kapısına vardıklarında Fare, Öküzün üstünden atlıyor ve yarışı birinci bitiriyor. Öküz ise ikinci oluyor. Sonrasında kaplan ile tavşan birbirleriyle yarışıyor ve kaplan 3. tavşan ise 4. geliyor. Daha sonrasında ejder 5. geliyor. Jade İmparator ejderden etkileniyor ve ona oğlunu da çağır oğlun da muhafızım olsun diyor. Ejderin oğlundan önce gelen yılan Jade imparatorunu ben ejderin oğluyum diye kandırıyor ve 6. sırada yer alıyor. Sonrasında kibar at ve koyun geliyor onlarda 7. ve 8. sırayı alıyorlar. Maymun ağaçların üzerinden zıplayıp 9. sırayı alıyor. En son horoz, köpek ve domuz geliyor. Böylece Cennet Kapısının 12 muhafız hayvanı belirlenmiş oluyor.

Çin Burcu Hesaplama

Çin burçları, yıldız burçlarının aksine yıllara göre hesaplanıyor. Aynı yıl doğan kişilerin hepsi aynı burç oluyor. Çin’de bazı aileler çocuklarının burçları için bebek sahibi olmayı sonraki yıllara erteleyebiliyor. Bu davranıştan Çin burçları hakkındaki inancın Çin’de ne kadar büyük bir etkiye sahip olduğu görülüyor. Doğum yılınıza göre Çin burcu hesaplama o kadar da zor değil. Aşağıdaki tabloya göre Çin burcu hesaplama işlemini yapabilir ve Çin burcu özelliklerinize bakabilirsiniz.

Çin Burçları Özellikleri ve Hayvanları

Çin burçları özellikleri kişinin birçok özelliğini içerisinde barındırıyor. Buna hangi saatlerde daha verimli olduğu da dahil. Şimdi Çin burçları ve Hayvanlarının hangi özelliklere sahip olduklarından bahsedelim.

Fare (鼠—Shǔ)

çin burcu fare

Fare yılında doğan kişiler para biriktirmeyi seviyor. Fareler finansal olarak bir zorluk çekmiyor ve hayatlarını organize bir şekilde yaşıyor. Eğer Fare yılında doğan birinden bir hediye aldıysanız bilin ki o kişi sizi önemsiyor. Fare başkaları için kolay kolay cüzdanını açacak bir kişilik değil. Fareler övülmeyi sevmiyor ve çok hassas bir yapıya sahipler. Ne zaman ve nerede  bir problem olacağını sezebiliyor. Fareler boşuna risk almıyor, risk aldıklarında ise genelde başarılı oluyor.

Şanslı Sayılar:2,3

Şanslı Renkler:Sarı, Mavi, Yeşil

Yin-Yang:Yang

Saat: 23:00–01:00 

Uyumluluk

En iyi anlaştığı: Öküz

En iyi grup: Maymun, Ejder

Anlaşamadığı: At

Öküz (牛—Niu)

çin burcu öküz

Öküz yılında doğan kişiler sorumluluk sahibi oluyor ve her zaman başkalarını düşünüyor. Merhametli, kendini düşünmeyen ve sosyal bir yapıları var. Öküzler oldukça sosyal kişiler. Bu sebeple arkadaş sayıları oldukça fazla oluyor. Birçok arkadaşı dürüst, asil ve samimi kişilerden oluşuyor. Yeni arkadaşlar edinmek Öküze şans ve mutluluk getiriyor. Romantik bir yapıya sahip değiller. Fakat sevdiklerine karşı oldukça sabırlı davranıyorlar ve sevdikleri kişiyi asla zorlamayarak onların hoşlanmadıkları şeyleri yapmamayı tercih ediyorlar. Öküzleri anlamak hayli zor fakat onlara karşı sabırlı olmak gerekiyor. Öküzlerin sabrını da taşırmamak gerekiyor. Kontrolü kaybettiklerinde bir bomba gibi üzerinize patlayabiliyorlar.

Şanslı Sayılar: 1, 9

Şanslı Renkler: Kırmızı, Mavi, Mor

Yin-Yang:Yin

Saat: 01:00–03:00

Uyumluluk

En iyi anlaştığı: Fare

En iyi grup: Yılan, Horoz

Anlaşamadığı: Koyun

Kaplan (虎—Hǔ)

çin burcu kaplan

Çin burcu Kaplan olarak açık görüşlü, anlayışlı ve yardımsever kişiler oluyorlar. Aynı zamanda özgüvenleri oldukça yüksek ve bağımsız olmayı da seviyorlar. Lider ve koruyucu olan bir kişikleri bulunuyor. Kendilerine adaletin koruyucuları diyorlar ve asla bir tartışmaya girmekten çekinmiyorlar. Onları hataya götürüren en büyük zayıflıkları pervasızlıkları, umursamamazlıkları oluyor. Fakat hataları onları başarızlıklığa götürmüyor, işin sonunda başarmak için ya bir yedek planları oluyor.

Şanslı Sayılar: 1, 3, 4

Şanslı Renkler: Gri, Mavi, Beyaz, Turuncu

Yin-Yang:Yang

Saat: 03:00–05:00.

Uyumluluk

En iyi anlaştığı: Domuz

En iyi grup: At, Köpek

Anlaşamadığı: Maymun

Tavşan (兔—Tù)

tavşan

Tavşan yılında doğanlar nazik, sessiz ve kibar kişiliklere sahip oluyor. Tavşan burçları sabırlı ve zeki oluyor. Modaya uygun ve şık giyinmeyi seviyor. Sorumluluk sahibi olmaları ve ayrıntılara olan dikkatleri kariyerlerinde onları büyük bir başarıya götürüyor. Tavşanlar aşkı çok ciddiye alıyor. Bu yüzden olsa gerek asla kolayca aşık olmuyor fakat, doğru insanı bulduklarında onları dünyanın sonuna kadar takip edebiliyorlar.

Şanslı Sayılar: 3, 4, 9

Şanslı Renkler: Kırmızı, Mavi, Pembe, Mor

Yin-Yang:Yin

Saat: 05:00–07:00

Uyumluluk

En iyi anlaştığı: Köpek

En iyi grup: Domuz, Koyun

Anlaşamadığı: Horoz

Ejder (龙—Lóng)

çin burcu ejder

Ejder yıllarında doğan kişilerin kalpleri macera ve romantizmle dolu oluyor. Onların gizemli kişiliklerini anlamak çok zor oluyor.. Aksine sıradan bir kişinin endişe duyacağı olaylara ise kayıtsız kalabiliyorlar. Tembel görünüyorlar fakat bir şeyi yapmaya karar verdiklerinde herhangi birinden çok daha fazla hırslı ve azimli oluyorlar.

Şanslı Sayılar: 1, 6, 7

Şanslı Renkler: Sarı, Gri

Yin-Yang:Yang

Saat: 07:00–09:00

Uyumluluk

En iyi anlaştığı: Horoz

En iyi grup: Maymun, Fare

Anlaşamadığı: Köpek

Yılan(蛇—Shé)

 yılan

Yılan yılında doğan kişiler idealist bir kişiliğe sahip. Dışarıdan soğuk gözükebilirler fakat içeriden sıcacık bir kalbe sahipler. Eşsiz sahip olma arzuları çok şiddetli olabiliyor. Birini tam olarak anlayamamak onları çileden çıkarıyor. Yılanlar oldukça kararlı ve işine kendilerini adayabilen karakterlere sahip fakat tembellik en büyük düşmanları oluyor.

Şanslı Sayılar: 2, 9, 3

Şanslı Renkler: Kırmızı, Açık Sarı, Siyah

Yin-Yang:Yin

Saat:09:00–11:00

Uyumluluk

En iyi anlaştığı: Maymun

En iyi grup: Horoz, Öküz

Anlaşamadığı: Domuz

At(马—Mǎ)

at

At yılında doğan kişiler pes etmek nedir bilmiyor. Her zaman pozitif ve enerji dolu oluyorlar. Buda onları daha ileriye taşıyan motivasyon kaynakları oluyor. En büyük arzuları “özgürlük”. Yapmayı sevdikleri şeyleri özgürce yapmak isteryorlar. Fakat bazı negatif özellikleride yok değil atların. Atlar sır tutmayı pek beceremiyor ve bir şeye karşı ilgilerini çabuk kaybediyorlar.

Şanslı Sayılar: 2, 3, 7

Şanslı Renkler: Kahverengi, Sarı, Mor

Yin-Yang:Yang

Saat:11:00–13:00

Uyumluluk

En iyi anlaştığı: Koyun

En iyi grup: Kaplan, Köpek

Anlaşamadığı: Fare

Koyun(羊—Yang)

koyun

Koyun yılında doğan insanlar tertemiz ve kibar bir kalbe sahip oluyor. Birisiyle tartışıp onun moralini bozmak yerine sessizliği tercih ediyor. Sessiz olabiliyorlar fakat kendi düşüncelerinide savunmasını iyi beceriyorlar. İstedikleri şeyleri nasıl alacaklarını çok iyi biliyorlar. Aceleci değiller, durum analizi yapar ve  sessizce plan yaptıktan sonra da  adım adım  işlerini hallediyorlar.

Şanslı Sayılar: 3, 4, 9

Şanslı Renkler: Yeşil, Kırmızı, Mor

Yin-Yang:Yin

Saat:13:00–15:00

Uyumluluk

En iyi anlaştığı: At

En iyi grup: Domuz, Tavşan

Anlaşamadığı: Öküz

Maymun(猴—Hóu)

maymun

Maymun yılında doğan kişiler ilgi duydukları şeyleri yapıyor. İlgisini çekmeyen işleri uyduruk bir şekilde yapıyorlar. Fakat dikkatini çeken bir iş olduğunda ise o işi başarmak için ortaya tüm kalplerini koyarlar. Maymunlar oldukça zeki, ortamlara uyum sağlayabilen bir o kadar da hassas kişiliklere sahip oluyorlar. İlişkilerine çok değer veriyor fakat aşklarının meyveleri çocuklarını şaşırtmaları Maymunların zayıf noktaları olabiliyor.

Şanslı Sayılar: 1, 7, 8

Şanslı Renkler: Beyaz, Sarı, Mavi

Yin-Yang:Yang

Saat:15:00–17:00

Uyumluluk

En iyi anlaştığı: Yılan

En iyi grup: Fare, Ejder

Anlaşamadığı: Kaplan

Horoz(鸡—Jī)

çin burcu horoz

Horozlar diğerlerinin ne düşündüğü veya hissettiklerini anlama kabiliyetleri oldukça yüksek bireyler. Yüksek bir duygusal zekaya sahip oluyorlar. Durumlar karşısında çok hızlı düşüüyorlar ve çabuk reaksiyon gösteriyorlar. Çok iyi arkadaşlara sahip olabilirler bazıları kurnaz oluyor olsada. Horozlar yaratıcı ve yetenekli birer sanatçılar denilebilir. Öngörülü yapıları oluyor ve her şeyi dikkatlice planlıyorlar.

Şanslı Sayılar: 5, 7, 8

Şanslı Renkler: Sarı, Kahverengi

Yin-Yang:Yin

Saat: 17:00–19:00.

Uyumluluk

En iyi anlaştığı: Ejder

En iyi grup: Yılan, Öküz

Anlaşamadığı: Tavşan

Köpek(狗—Gǒu)

köpek çin burcu

Köpek yılında doğan kişiler genellikle dürüst, aile ve arkadaşlarına sadık oluyor. Samimi ve oldukça sabırlı bir yapıya sahipler. Çok fazla sosyal olmamalarına rağmen karşı cinse karşı oldukça etkileyici ve çekici olabiliyor. Köpek insanları çok çalışkan kişiler oluyor. Kolayca iş değiştirmiyorlar. Bu yüzden Köpek burçları iyi bir iş arkadaşları oluyor..

Şanslı Sayılar: 3, 4, 9

Şanslı Renkler: Yeşil, Kırmızı, Mor

Yin-Yang:Yang

Saat: 19:00–21:00

Uyumluluk

En iyi anlaştığı: Tavşan

En iyi grup: Kaplan, At

Anlaşamadığı: Ejder

Domuz(猪—Zhū)

domuz çin burcu

Çin burcu domuz olan kişiler oldukça zeki bir kişiliğe sahip oluyor. Kibar kişilikleri ile diğerlerine sıcak bir his veriyorlar. Parayla araları iyi olduğu için Domuz burçları tam birer ekonomi uzmanı . Domuz burçları kelime oyunu yapamayı sevmiyor, netliği seviyor. Şansları oldukça yüksek oluyor ve girdikleri ortamlarda ilgi odakları oluyorlar. Para kazanma ile ilgili herhangi bir işte zekaları çok iyi çalışıyor ve müthiş fikirlerle çıka geliyorlar. Zeki kişilikleri ile tüm işlere uyum sağlayabiliyor. Domuz burçları hızlı düşünen ve pratik bir zekaya sahip oluyor..

Şanslı Sayılar: 2, 5, 8

Şanslı Renkler: Sarı, Gri, Kahverengi

Yin-Yang:Yin

Saat: 21:00–23:00

Uyumluluk

En iyi anlaştığı: Kaplan

En iyi grup: Tavşan, Koyun

Anlaşamadığı: Yılan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Adblocker algılandı! Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sayfayı yenileyin!